Hayat kurtaran rampa

Giriş Tarihi: 16.4.2013

Her gün binlerce aracın geçtiği Bornova girişinde bugün kadar çok sayıda kaza meydana geldi, birçok kişi öldü. Yaşanan facialara karşı önlem alındı. Acil Kaçış Rampası yapıldı

İzmir'in kara noktalarından Sabuncubeli'nden Bornova'yı girişteki dik rampadan inişte freni tutmayan kamyon ve TIR'lar sürekli felaketlere neden oluyordu. Birçok kişi bu yoldaki kazada can vermiş, geride de gözü yaşlı aileler bırakmıştı. Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü, sonunda bu tehlikeli yoldaki kazaları azaltmak için formül buldu. Tarsus ve Akseki'den sonra, Türkiye'deki üçüncü Acil Kaçış Rampasını sessiz sedasız bu bölgede hizmete açtı.

FELAKET NOKTASI

Bornova mezarlığı yanından inerken freni patlayan kamyonlar ve TIR'lar nedeniyle Bornova İzmir'in felaket noktası haline geldi. Kazaları azaltmak için bugüne kadar çeşitli önlemler alındı. Bölge Trafik ekipleri tarafından kamyon ve TIR'ların fren kontrolleri yapıldı. Tüm önlemlere rağmen kazaların ardı arkası kesilmedi. Yurt dışında bir çok kazayı önleyen kaçış rampası, Pozantı-Tarsus Otoyolu ile Akseki Seydişehir Karayolu'ndan sonra İzmir-Manisa Karayolu'na da yapıldı. Güvenlik kameralarıyla da izlenen kaçış rampasının TIR ve kamyon kazalarını önlemesi bekleniyor. Türkiye'deki otoyollarda en yüksek eğime sahip yerlerden biri olan Bornova rampasını kullanan ağır vasıta sürücüleri yeni uygulamadan memnun olduklarını söyledi. Frenleri tutmayan kamyon ve TIR'lar Acil Kaçış Rampası'na girdiklerinde kumdan oluşan yokuş yukarı yolda hızları azaltarak durabiliyorlar. Kameralarla da izlenen yolun sonunda duvar bulunuyor.

KACIŞ RAMPASI NEDİR?
Ağır
taşımacılığın yoğun olduğu karayollarında; uzun tülde ve yüksek eğimli karayolu kesimlerinde yapılan ve bu geometrik şartların ağır taşıtlarda oluşturduğu fren arızaları nedeni ile oluşabilecek can ve mal kayıplı kazaların önüne geçmek için tasarlanan, fren kontrolünü yitirmiş ağır araçların trafik koridorundan ayrılarak izole edilmesi ve aracın kontrollü bir şekilde durdurulmasını temin eden yapılardır. Yabancı literatürde 'runaway truck ramp', 'runaway truck lane', 'emergency escape ramp', 'truck arrester bed' olarak anılmaktadır

7 yılda ağır bilanço: 7 ölü, 191 yaralı
Bornova Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre Manisa-İzmir Karayolu 9, 10 ve 11 kilometresinde 2005-2012 yılları arasında toplam 326 trafik kazası meydana geldi. Bu kazalarda 7 kişi öldü, 191 kişi de yaralandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayat kurtaran rampa
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN