'Ne dediysek yaptık'

Giriş Tarihi: 17.4.2013

Bornova Belediye Başkanı Sındır, 4 yılda yaptıklarını anlattı, "Seçildiğimizde ayağımızı yorgana göre uzattık. Daha sonra yorganı da büyüttük. Verdiğimiz sözleri tuttuk" dedi

Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır göreve gelişinin 4. yılında icraatlarını anlatan toplantı düzenledi. Dürüstlüğün sadece belediye başkanlarında değil herkeste olması gereken bir erdem olduğuna dikkat çeken Sındır; "Ayağımızı yorganımıza göre uzattık. Ama yorganımızı da 4 yıllık görev süremiz içinde büyüttük. Göreve geldiğimiz 2009 yılında belediye bütçesi 95 milyon iken bugün 2013 yılı için 204 milyon liralık bütçe hazırladık. 60 milyon lirayı da yatırımlara ayırdık" diye konuştu. Başkan Sındır göreve geldiği günden bu yana geçen 4 yıllık sürede söz verdiklerini gerçekleştirdiklerini söyledi, bunları şöyle sıraladı:
Avrupa Birliği bünyesinde başlatılan pek çok projeye dahil olduk. Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi ve Open Days toplantılarında Türkiye'yi yerel yönetimler adına temsil ettik. Energy Cities kapsamındaki Belediye Başkanları Sözleşmesi'ne imza atarak başta enerji verimliliği ve sürdürülebilir çevre politikaları alanlarında pek çok proje başlattık.
Kadın-Erkek eşitliğinin sağlanması ve yerel yönetimler arası işbirliği projelerini de hayata geçirdik. BM Küresel İlkeler Sözleşmesi'ne imza attık. İlçemizi Avrupa'ya tanıttık.
Son 4 yılda Bornova Belediyesi'nin mevcut 47 bin 828 metrekarelik fiziki varlığına, 64 bin 764 metrekare yeni alan eklendi.
Yapılan rekor düzeydeki yatırımlar yaşam standartlarını yükseltti. 2013 yılı yatırım bütçesi ise 60 milyon lira olarak belirlendi.
Pek çok alanda hobi ve beceri kursları açtık. Bunlar büyük ilgi gördü.
2012 yılında açtığımız gıda, giysi ve eşya bankaları ile ihtiyaç sahibi üniversite öğrencilerine destek verdik, Türkiye'ye örnek olduk.
Sosyal yardımlar ve etkinliklerle binlerce ihtiyaç sahibine destek verdik.
Giysi ve eşya bankalarımız yardımsever vatandaşlar ile dar gelirli aileler arasında köprü oldu.
Binlerce ailenin gıda ihtiyacını karşıladık.
Üniversite öğrencileri ve engellilere özel iki merkezi etkin bir şekilde kullandık.
Dar gelirli asker ailelerine ve afetzedelere nakdi yardım yaptık.
Yaptığımız asfalt, parke taş ve tretuvarlarla ilçemiz Avrupa kentlerinden farksız bir görünüm kazandı.
Yol düzenlemelerine da 12.8 milyon lira harcadık, rekor kırdık.
Okullara tadilat, boya-badana işleri için 2 milyon lira aktardık.
600 bin metrekare yeni yeşil alan ve park yaptık. Kişi başına düşen yeşil alanı dünya standartları olan 7 metrekareye çıkardık. Yapılan park sayısı 119'u buldu.
"Sokak arasında pazaryeri bırakmayacağız" sloganıyla çıktığımız yolda her biri kapalı olmak üzere 5 yeni pazar yerini hizmete açtık. Bu yıl Merkez Pazaryeri dahil 3 pazaryeri daha tamamlanacak.
Kadın siyaset okulu kurduk. Bornovalı kadınlar için düzenlenen eğitimler ile kent gezileri yoğun ilgi gördü.
BELGEM aracılığıyla yılda 10 binin üzerinde öğrenciye kurs veriyoruz. Binlerce öğrencimize bilim, İngilizce, sanat gibi eğitimleri de veriyoruz.
Evde gebe, bebek ve lohusa bakımı ile evde yaşlı bakımı hizmetlerimiz Türkiye'ye örnek oldu. Uluslararası sağlık konferanslarında örnek gösterildik. Bu kapsamda 28 bin 500 hemşehrimize hizmet verdik.
Işıkkent'te kurulan Sağlık Köyü ihtiyacı olanların yardımına koşuyor. Doğrudan sağlık hizmetleri yanında eğitimler de veriyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ne dediysek yaptık'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN