Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Berrin TUNCEL BİRER: Tarık Dursun K'nın Atatürk'ü

Giriş Tarihi: 19.4.2013
"Neriman! Neriman duysana beni. Der ve eğilip yerden bir taş alıp fırlatacakken durur, yüzü mutlu. Mustafa Kemal'in ve amorsun gözünden çatı katındaki odanın penceresi."
Ben dün ömrümde ilk kez tamamlanmamış bir senaryo okudum. Aslında daha önce senaryo da okumamıştım. Tarık Dursun K, Nutuk kurgulu bir Atatürk filmi senaryosu yazıyor. Ne mutlu bana ki, büyük yazar Tarık Dursun K. ile arkadaşım.
81 yaşındaki bu sanatı, kendisi kocaman adam, neredeyse her hafta telefon edip, bir delikanlı heyecanı ile senaryosunu anlatıyor.
Yine çok ender çıktığı evinde bir araya gelip, onu çok heyecanlandıran senaryosunun bir kısmını birlikte okuduk. Birlikte okuduk, birlikte ağladık.
İzmir'in, Karşıyaka'nın gururu, ödüle doymayan yazar Tarık Dursun K, bugüne kadar hep üstü kapalı geçilmiş olayları, Atatürk'ün kadınlarını sahneye çıkarmaya hazırlanıyor.
İnsan Atatürk'ü, aşklarını yazıyor.
Kurguladıkça ağlıyor, yazdıkça ağlıyor, ağladıkça yazıyor ve ortaya bence yine kendisine pek çok ödül getirecek bir senaryo çıkıyor.

"O VE ÖTEKİLER"
Tarık Dursun K'nın Nutuk'tan yola çıkarak yazdığı senaryoda, birkaç Mustafa Kemal var.
17'sinde, 30'unda, 40'ında, 50'sinde, 80'inde Mustafa. Yazarın kahramanı, 80'inde de yaşıyor olacak.
Atatürk'ün kadınlarıyla tanıştıracak yazar sinema seyircisini. Kimisini teğet geçerek, kimisiyle ilişkisini en derinine irdeleyecek. Sonunda Mustafa Kemal'in aşık olduğu 23 kadın ile tanışacağız.
Pek çok kişi, Mustafa Kemal'in Manastır'da gönlünü kaptırdığı Polonya kökenli Elena ile ilk kez tanışacak. Genç Mustafa'nın hali vakti yerinde bir zahire tüccarının kızı olan Elena'yı kaçırıp, aşkı uğruna kendisini nasıl tehlikeye attığını ilk kez öğrenecek.
Trablusgarp cephesindeyken Vatan Partisi'ni kurduğunu, hafiyeler tarafından yakalanıp, farelerin cirit attığı hapishanede 6 ay yattığını perdede seyredecek.
Lider Mustafa Kemal'i unutup, Tarık Dursun K'nın kaleminden, insan Mustafa Kemal'i tanıyacak.
Bence Fikriye'nin Atatürk'ü son bir kez görmek için yalvardığı sahne, bugüne kadar izlediklerimizden çok daha fazla gözyaşı döktürecek.
Tarık Dursun K, dizi film için yazmaya başladığı, ancak sonradan 2-2.5 saatlik bir filme uyarladığı senaryosunu çok geçmeden tamamlayacak gibi görünüyor.
Ustanın işi kısa süre sonra bitecek gibi görünse de, asıl uğraşı bundan sonra başlayacak.
Bundan sonra, senaryosunu filme çekebilmek için sponsor arayışına çıkacak.
Bir usta, hem de 80'ini geçmiş büyük bir usta nasıl kapı kapı dolaşıp sponsor arar, ben düşünmek bile istemiyorum.
Belki kulaktan kulağa duyurursak, Atatürk filmine sponsor olma keyfini bir veya birkaç İzmirli şirkete yaşatırız diye düşünüyorum. Bir de siz düşünün...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Berrin TUNCEL BİRER: Tarık Dursun K'nın Atatürk'ü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN