Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyük acı sanki yeniden yaşandı

Giriş Tarihi: 20.4.2013

Çoğu çocuk ve kadın 63 kişinin ölümüyle sonuçlanan mülteci davası için keşif yapıldı. Keşif sonucu rapor halinde mahkemeye sunulacak

İzmir'in Menderes ilçesinde deniz yoluyla Yunanistan'a geçmek isteyen göçmenleri taşıyan teknenin batması sonucu 63 kişinin ölümüyle sonuçlanan davaya, İzmir 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Davayla ilgili olarak olay yeri olan Ahmetbeyli Baradan mevkiinde yapılan keşifte, o büyük acı adeta yeniden yaşandı. Keşfe mahkeme heyetinin yanı sıra, bir gemi kaptanı, gemi inşa mühendisi, makine mühendisi ve İzmir Emniyet Müdürlüğü Sualtı Grup Amirliği'ne bağlı dalgıçlar katıldı. Acı olay 6 Eylül 2012'de meydana gelmiş, Avrupa'ya yasadışı yollardan çıkmak isteyen çoğu çocuk ve kadın 112 kaçağın bulunduğu "Sailor" isimli tekne, saat 05.30 sıralarında kayalıklara çarparak batmıştı. Aralarında bebek, çocuk ve kadınların bulunduğu 63 kişi yaşamını yitirirken, 49 kişi ise kurtarılmıştı. Olay sonrası yapılan soruşturma sonucu 6 kişi zanlı olarak gözaltına alınmıştı.

63 KEZ MÜEBBET
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede tekne kaptanı Burhan Yılmaz için 36'sı ağırlaştırılmış 64 müebbet, yardımcısı Mustafa Mucuk için 36'sı ağırlaştırılmış 63 müebbet, Hacı Çoban, Sezar İbrahim, Milat Korkis ve Muhammet Mardini için "göçmen kaçakçılığı ve suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak" suçlarından 12 ile 18 yıl arasında hapis cezası istendi. Geçtiğimiz ay görülen ilk duruşmada, mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Hacı Çoban, Sezar İbrahim, Milat Korkis ve Muhammet Mardini'nin tahliyesine karar verilmişti. Diğer teknenin kaptanı Burhan Yılmaz ve yardımcısı Mustafa Mucuk'un tutukluluk halinin devamına karar vermişti. Ayrıca dalgıç, makine mühendisi ve gemi kaptanı ile olay yerinde keşif yapılmasına karar vererek duruşmayı ertelemişti. Teknenin hangi nedenle battığının belirlenebilmesi, gemi kaptanının hatasının olup olmadığının tespit edilmesi ve bilirkişi raporunun hazırlanması için dün saat 11.00 sıralarında 63 mülteciye mezar olan teknenin battığı Ahmetbeyli Baradan mevkiinde keşif yapıldı. Keşfe mahkeme heyetinin yanı sıra, bir gemi kaptanı, gemi inşa mühendisi, makine mühendisi ve Deniz Liman Şube Müdürlüğü Sualtı Grup Amirliği'ne bağlı dalgıçlar katıldı. Sualtı Grup Amirliği'ne ait bota, Sahil Güvenlik botu da eşlik etti. Teknenin battığı yere dalış yapan ekip su altı kamerasıyla çekim yaptı.Gerekli bilgileri ve koordinatları alan bilirkişi ekibinin hazırlayacağı raporu ilerideki duruşmalarda mahkeme heyetine sunacağı öğrenildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyük acı sanki yeniden yaşandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN