"Taksim'i istiyoruz süreci destekliyoruz"

DİSK Genel Başkanı Beko, Egeli Sabah'ı ziyaret etti, 3 mesaj verdi: "Taşeron sistemi mutlaka kalkmalı. 1 Mayıs'ı Taksim Meydanı'nda kutlamak istiyoruz. Barış süreci içinde biz elimizi taşın altına sokacağız"

Giriş Tarihi: 20.4.2013
DİSK Genel Başkanı Kani Beko, son 10 yılda 11 bin işçinin iş kazalarında hayatını kaybettiğini söyledi, "Bunun en önemli nedeni taşeronlaşma" dedi. EGELİ SABAH'ı ziyaret eden Beko, barış sürecine de destek vereceklerini açıkladı. 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamak istediklerini söyleyen Genel Başkan Beko, "Çünkü orada 36 arkadaşımız görev şehidi oldu. Onların anısına biz Taksim'de yeniden 1 Mayıs kutlaması yapmak istiyoruz" diye konuştu. Başkan Beko, 1 Mayıs'ın birlik dayanışma ve mücadele günü olduğunu belirterek başta Taksim olmak üzere Türkiye'nin bütün alanlarında kardeş konfederasyonlarla birlikte Türkiye işçi sınıfına ve dünya emek hareketine yakışır bir şekilde kutlamak istediklerini ifade etti. 1977 yılında 500 bin kişiyle 1 Mayıs'ta kutlama yapılırken otellerin çatısından halkın üzerine ateş açılması sonucu 36 kişinin görev şehidi olması nedeniyle 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamak istediklerini vurgulayan Beko, "Onların anısına biz Taksim'de yeniden 1 Mayıs kutlaması yapmak istiyoruz. Bu katillerin adalete teslim edilmesini istiyoruz. O nedenle 1 Mayıs günü bunu kürsüden haykıracağız" dedi.

TAŞERONLAŞMA

Türkiye'de korkunç bir taşeronlaşma olduğunu söyleyen Beko şöyle konuştu: "Türkiye taşeron cumhuriyetine dönüştü. 'Taşeron sistemini yıkacağız' diye bir afişimiz var. Taşeronun olduğu yerde çalışanların sigortası olmaz, iş güvencesi olmaz. Bunu Bakan ile görüştüm ve anlattım. Bu çok yanlış bir sistem. 11 bine yakın işçi arkadaşımız son 10 yıldaki iş kazalarında, iş cinayetlerinde öldü. Deneyimli tecrübeli arkadaşlarımız işten atıldı. Belediyelere taşeron şirketleri yerleşti. Devlet kurumlarında, belediyelerde 1.5 milyonun üzerinde taşeron işçisi var. Taşeron sisteminin yasaklanması için çalışmamız olacak."

BARIŞ SÜRECİ

Beko, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın kendisini aradığını açıkladı, DİSK'in barış sürecinde yer alması gerektiğini söylediğini belirtti. "Ben de kendisine bu ülkede 30 yılda 50 bine yakın insan öldü. Rütbeleri ne olursa olsun bunlar insan. 50 bin insanın ölmemesi için barış sürecine destek olacağız" yanıtı verdiğini söyleyen Genel başkan Beko, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu barış kalıcı bir şekilde tesis edilmeli. Biz de bu taşın altına elimizi sokmak istiyoruz. Barış tesis edilecekse başta Başbakan ve muhalefet partileri barış dilini oluşturmalı. İlk Başkanlar Kurulu'nda barış süreciyle ilgili manifestoyu açıklayacağız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Taksim'i istiyoruz süreci destekliyoruz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN