Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kitabın Ege yolculuğu

İzmir Kitap Fuarı, 18'inci kez kapılarını açtı. 28 Nisan'a kadar açık kalacak olan fuarda 390 yayınevi stant açtı. Etkinlik boyunca 800 yazar İzmirli kitapseverler ile buluşacak

Giriş Tarihi: 21.4.2013
Bu yıl 18'incisi düzenlenen İzmir Kitap Fuarı, "Kitabın Ege Yoluculuğu" sloganıyla başladı. Uluslararası İzmir Fuar Alanı Salon 1A ve 1B'de gerçekleştirilen fuar kurdele kesim töreni ile açıldı. CHP Milletvekilleri Mehmet Ali Susam, Alaattin Yüksel, Milli Eğitim İl Müdürü Vefa Bardakçı, Vali Yardımcısı Fazıl Akgün, Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Muzaffer Tunçağ, Gazeteci Yazar Doğan Hızlan, Kültür Fuarları Genel Müdürü Deniz Kavukçuoğlu ve Türkiye Yayıncılar Birliği Genel Sekreteri Kenan Kocatürk katıldı. Açılışta konuşma yapan Kültür Fuarları Genel Müdürü Deniz Kavukçuoğlu, İzmir Fuarı'nı 18 yıl önce ilk defa düzenlediklerinde içlerinde 'Fuar tutacak mı', 'İzmirliler ilgi gösterecek mi?' şeklinde endişeleri olduğunu belirterek, "Biz bu ürkekliği, çekingenliği 4-5 yıl yaşadık. Bir fuarın yaşaması, olgunlaşması, kent kültürünün bir parçası olması 4-5 yıllık bir süreç istiyor. Bunu başardık. 18'inci yılımızdayız. Bu fuar geçen yıla oranla önemli bir gelişme, büyüme gösterdi. Bu yıl fuarı katılacak yayın evi 340'dan 390'a çıktı. İstanbul'dan sonra en büyük en görkemli fuar, İzmir Fuarı oldu. Bu fuar sadece kitap alışverişinin yapıldığı bir fuar değil. 9 gün boyunca çok önemli edebiyat sanat faaliyetleri yer alıyor. Yaklaşık 800 yazar katılıyor" dedi.

PLAKET VERİLDİ
İzmir Kitap Fuarı'nın bu yıl ki onur konuğu çevirmen ve yazar Ahmet Cemal olduğunu belirten Kavukçuoğlu, Doğan Hızlan, Vali Yardımcısı Fazıl Akgün ve Muzaffer Tunçağ ile birlikte Cemal'e plaket verdi. Plaket teslimi sonrası söz alan Ahmet Cemal, İzmir doğumlu olduğunu belirterek, "71 yıl önce burada doğmuşum. İzmir'de hiç yaşamadım. Sonra sonra Ege ile tuhaf bir ilişki başladı. Hayatta gizli enerjiler var bir araya gelen. Özellikle son yıllarda bu ilişki yoğunlaştı. Homeros çok önemli bir Egeli'ydi. Doğduğum bölgenin havası sonra sonra hayatıma girmeye başladı. Bunun çok olumlu etkilerini gördüm. Doğduğum kent beni onur konuğu olarak davet etti. Teşekkür ediyorum. İzmirliler'e bana bu şerefi verdikleri için teşekkür ederim. İzmirlilik benim için kalıcı olacak" diye konuştu. Gazeteci yazar Doğan Hızlan, İzmir'e övgüler yağdırırak, "Benim annem İzmir'de doğmuş. Aslında İzmir daima yükselen ve gelişen bir kenttir. 70'lerde Ilıca ve Çeşme'ye gitmiştim. Oralarda bir kitapçı görmemiştim. Ama şimdi bir hafta evvel geldiğimde İzmir'in tüm beldelerini gezdim, İzmir'de çok güzel kitapçılar gördüm. İzmir'e geldiğimizde her adım bu kentin yükselişini gösteriyor. İzmir'in orkestrası, operası var. Bunları da tamamlayan bir kitap fuarı var. İzmirliler'e kitabı yüksekte tuttukları için teşekkür ediyorum. Fuarın Onur Konuğu olan Ahmet Cemal çok eski dostum. İlk çevirilerini ben yayınladım. Cemal, bir çeviriyi yaparken içine sinmeyen bir çevreyi ondan alamazsınız. Böyle bir adam olmazsa Alman ve Avusturya edebiyatının en ünlü adlarını bize tanıtabilir miydi" dedi. Bugün ise Kitap Fuarı'nda 15.00-17.00 saatleri arasında Egeli Sabah Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Gökmen Küçüktaşdemir Çoban Yıldızı adlı ilk romanını Yitik Ülke Yayınları standında (2. salonda - 102E'de) imzalayacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kitabın Ege yolculuğu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN