Nasır: İTO, kentsel dönüşüm yapamaz

Türkiye Müteahhitler Federasyonu Başkanı Nacip Nasır, İTO Başkanı Ekrem Demirtaş'ın Bayraklı'da kentsel dönüşüm ofisi açmasını eleştirdi, müteahhitleri böldüğünü söyledi

Giriş Tarihi: 22.4.2013
İzmir Ticaret Odası (İTO) seçimlerine az bir süre kala mevcut Başkan Ekrem Demirtaş'a karşı rakip olan Türkiye Müteahhitler Konfederasyonu Başkan Vekili ve Türkiye Müteahhitler Federasyonu Başkanı Nacip Nasır, kentsel dönüşüm konusunda Demirtaş'a yüklendi. İTO'nun geçtiğimiz hafta Bayraklı'da Kentsel Dönüşüm Ofisi açmasını eleştiren Nasır, Oda Başkanı Demirtaş'ı müteahhitleri bölmekle suçladı. 6 Mayıs'taki İTO seçimlerinde Demirtaş'ın karşısına aday çıkmak için çalışan Nasır, "İzmir Ticaret Odası kentsel dönüşüm yapamaz. Kentsel dönüşümü Ticaret Odası'nın üyeleri yapar. Ticaret Odası bu süreçte bir ombudsman görevi görmelidir. Yoksa çıkıp 'Kentsel dönüşüm yapıyorum' demek yanlıştır" dedi. Ekrem Demirtaş'ın müteahhitlere "Para bile bulmanıza gerek yok. Ben size para bulurum ve kentsel dönüşümü yaparız" diyecek kadar agresif bir tutum içine girdiğini savunan Nasır, "Bu önemli süreçte müteahhitleri birleştirmek yerine sırf Oda seçimlerini düşünerek hareket eden Sayın Demirtaş, bir iktidar hırsı içine girmiştir" diye konuştu.

PROJE CEVABI
İTO Başkanı Demirtaş'ın, kendisi için 'Projeleri dahi yok' sözüne de yanıt veren Nasır, "Bizim mevcut projelerimiz vardır. Ama bu projelerin sonuçlarını netleştirmeden, o bölgede yaşayan vatandaşlarla mutabakata varmadan bunları açıklamamız doğru değildir. Bu kentsel dönüşümün dört ayağını Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve özel sektör oluşturuyor. Ticaret Odası'nın ya da iş aleminin bu süreçte direkt taraf olması, daha sonra ki süreçte bu dönüşümün yapılacağı alanlardaki vatandaşlarla yapılacak anlaşmalarda ciddi sıkıntılar çıkartır. Burada bir ticari hareketliliğin olduğunu gören vatandaşlar tereddüde düşerler" dedi. Kentsel dönüşüm sürecinde çok dikkatli hareket edilmesi gerektiğinin altını çizen İTO Başkan adayı Necip Nasır, projelerde yapılacak olası bir hatanın geri dönülmez travmalara neden olacağını öne sürdü. Kentsel dönüşümün ayaklarının hiçbirinin eksik kalmaması gerektiğine vurgu yapan Nasır, "Ticaret Odası'nın iş aleminin misyonu ve vizyonu gereği diğer kurumlardan çok daha dikkatli hareket etmesi gerekiyor. Sayın Demirtaş, belediyelere 'Proje masraflarınızı karşılayacağım' diyerek, gazetecilere 'Kentsel dönüşüm yapıyorum' demesi doğru değildir. Bir bölge ya da alanı göstermesi yanlıştır. Herkesin hassasiyetleri, herkesin yaşamsal hayatını etkileyecek bir konu da İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, bu şekilde davranırsa bu süreç büyük darbe alır. Bizler İzmir'in tarihine ve vizyonuna uygun projeleri toplumsal mutabakatla hayata geçirmek için çalışıyoruz. Yüzde 85'i kentsel dönüşüme tabi tutulacak olan bu kentin dönüşüm pastasının katma değerinin bu kentte kalması için çalışıyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nasır: İTO, kentsel dönüşüm yapamaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN