Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Evlilikler, gelin kaynana kurbanı

Evliliklerinde mutsuz olan çiftlerin duygusal tatminlerini çocukları ile giderdiklerini belirten terapist Jack Hiebert, çiftlere tüyo verdi

Giriş Tarihi: 23.4.2013
ABD'de 40 yıldan bu yana evlilik ve aile terapisti olarak çalışan, adına enstitü kurulan William Jack Hiebert, Yaşar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi'nde gerçekleştirdiği "Evlilik ve Aile Terapisi Eğitimi Sertifika Programı" ile boşanma oranının en çok olduğu şehir İzmir'de eğitim veriyor. Boşanma oranlarında Türkiye şampiyonu İzmir'in boşanma gerekçelerini ele alan Hiebert, gelin kaynana çatışmalarının altında yatan psikolojik nedenleri açıkladı.

MESAFE ŞART

Evliliklerinde mutsuz olan çiftlerin duygusal tatminlerini çocukları ile giderdiklerini belirten Hiebert evliğin asla bir kumar oyunu olmadığını ifade ederek çiftlere önemli tüyolar verdi. Hiebert, "Evlilik öncesi eşinizle ne kadar çok zaman geçirirseniz evliliğiniz o kadar başarılı olur. Dolayısıyla evlilik bir kumar oyunu değildir. Evlilik öncesi tanışma süresi ne kadar uzunsa evliliğin yolunda gitmesi de o kadar kolay olur" dedi. Türkiye'de yalnızca Yaşar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi'nde gerçekleştirilen eğitimlere öncülük eden William J. Hiebert dünyanın dört bir yanında yaşanan gelin kaynana savaşlarında ABD'li ve Türk kadınlarının davranış biçimlerini değerlendirdi. Hiebert, "Türkiye'de siz bir kişi ile evlenmiyorsunuz. O kişinin ailesi ile de evleniyorsunuz. Bu durumdan kurtulabilmenin tek yolu çiftlerin mevcut aile yapısı içinden ayrışıp kendi aile düzenlerini kurmasından geçiyor. Bu da hem mesafe koymakla hem de ekonomik özgürlükle sağlanabiliyor. Yani kadın çalışıyorsa, çiftler arasında duygusal bağlılık varsa ve geleneksel aile yapısı kırılabilmişse çiftler daha mutlu olabiliyorlar" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evlilikler, gelin kaynana kurbanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN