Türkiye'nin en iyi haber sitesi

G8 zirvesinde İzmirli bir dünya vatandaşı

Giriş Tarihi: 23.4.2013

uluslu şirketlerin Türkiye danışmanlığını yıllardan beri sürdüren Barış Zafer Öner 11 Mayıs'ta Londra'da başlayacak Genç Liderler Zirvesi'ne Türkiye adına davet edildi

Uzun yıllar çokuluslu şirketlerin Türkiye danışmanlığını yürüten Barış Zafer Öner, 11-13 Mayıs tarihlerinde Londra'da düzenlenecek G8 Genç Liderler Zirvesi'ne davet edildi. Aynı zamanda 'Sektörel Liderlik' ve 'Girişimcilik Hareketi'nin fikir liderliğini de yapan Öner'in katılacağı zirvede küresel sorunlar tartışılıp çözüm önerileri belirlenecek. Türkiye'den zirveye davet edilen tek isim olma başarısını elde eden İzmirli Barış Zafer Öner, zirvede genç işsizlik ve küresel girişimcilik konularında konuşma yapacak. Uzun yıllar İsviçre merkezli çokuluslu şirketlerin Türkiye danışmanlığını yürüten Öner, "Bu zirvenin amacı günümüz sorunları hakkında fikri olan, genç sivil toplum kuruluşları, politikacıları, işadamlarını, kar amacı gütmeyen organizasyonları ve hayırseverleri bir araya getirerek çözümler üretmektir. Bu yılda Londra'da yapılacak zirveye katılacak delegeler, küresel sorunları tartışarak çözüm önerileri sunulacak. Çalışmalar sonrasında hazırlanacak bildirge, Haziran ayında yapılacak G8 devlet başkanları zirvesinde sunulacak" dedi. Londra'da üç gün sürecek zirveye farklı ülkelerden 75 delege katılacak. Delegeler yapılacak toplantılarda düşüncelerini dile getirecek, öneriler sunacak. Zirveden alınacak kararlar doğrultusunda hazırlanacak bildirge ise Haziran ayında yapılacak G8 devlet başkanları zirvesine sunulacak. G8 Genç Liderler Zirvesi'nde başta insan hakları, sağlık ve eğitime ulaşılabilirliğin küresel zorluklarla başa çıkmada nasıl yardımcı olunacağı konuları incelenecek. Ayrıca 'Gıda ve Su Güvenliği', 'Küresel Girişimcilik ve Genç İşsizlik', 'Enerji Sorunu/ Herkes için Enerji', 'Şeffaflık ve İzlenebilirlik', 'Ekonomik Tasarruf ve Kemer Sıkma Etkisi' gibi konularda da ortak bir duruş ortaya konulacak. Öner, zirvenin daha iyi bir dünya için yapıldığını belirtti.

'GURUR DUYUYORUM'
Türkiye'nin G8'ye üye ülke olmaması nedeniyle zirveye dünya vatandaşı sıfatıyla davet edildiğini belirten Barış Zafer Öner, zirveye Türkiye'den katılan biri olmanın gururunu yaşadığını söyledi. Türk gençlerine seslenen Öner, "Ben tamamen Türk ekolünde eğitim gördüm. Gençlerin illaki yabancı ekollerde eğitim veren okullarda ya da yurtdışında okumaları gerekmiyor. Benim okuduğum tüm okullar devlet okullarıydı ve bundan da gurur duyuyorum. Genç arkadaşlarım dünya liginde söz sahibi olabileceklerine inansınlar" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
G8 zirvesinde İzmirli bir dünya vatandaşı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN