Urla dünyaya açılıyor

Giriş Tarihi: 23.4.2013

İzmir Valisi Cahit Kıraç, Klazomenai, Limantepe ile Karantina Adası'nın tanıtılması ve destinasyonlara alınması için çalışmalara başladıklarını söyledi

Urla Tanıtım Grubu, Klazomenai, Limantepe ve Karantina Adası'nın tanıtılmasıyla amacıyla haftasonu bir tanıtım turu düzenledi. Urla Kaymakamlığı, Urla Belediyesi, Türk Kızılayı Urla Şube Başkanlığı, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatif Başkanlığı, Ziraat Odası Başkanlığı, Deniz Araçları Üretim Kooperatifi ve Urla'daki çeşitli sivil toplum kuruluşlarının yer aldığı Urla Tanıtım Grubu'nun gezisine İzmir Valisi Cahit Kıraç, AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Galip Akhan, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) İzmir Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Rıza Gençay ve çok sayıda davetli ile seyahat acentası sahibi katıldı.

KAZILAR DEVAM EDİYOR

Gezi, dünyanın en eski modern zeytinyağı işliği ve Klozemenai kazı alanı turuyla başladı. Saat 10.00'da Urla Klozamenai yağ işliğinden tanıtıma başlandı. Yağ işliği kazı ekibinden Alim Ertan İplikçi, "5000 yıl önce İyon'lar tarafından inşa edilen yağ işliği dünyanın ilk yağ işliklerinden birisidir" şeklinde bilgi verdi. Yağ işliğinden ayrılan heyet Urla İskele Balıkçı Barınağında Pera Otelde sabah kahvaltısı yaptı. İkinci gezi alanı tahaffuzhane oldu. Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Müdürlüğü Urla Müdürü Şaban Koçoğlu, "Tahaffuzhanenin 1850'li yıllarda Fransızlar tarafından yapıldığını biliyoruz" dedi. Koçoğlu, bu tahaffuzhanelerden dünyada 3 adet olduğu ve sadece Urla'da bulunan tahaffuzhanenin ayakta kaldığını belirtti. Son gezi alanı Urla İskelesi'nde bulunan ve halen kazı çalışmaları karada ve denizde devam eden Limantepe kazı alanı oldu. Ankara Üniversetesi Öğretim Görevlisi ve Kazı Başkanı Hayat Erkanal, Limantepe kazı alanında kazıların devam ettiğini sualtı ve karadan çıkan tarihi eserlerin İzmir Müzesi'nde sergilendiğini belirtti. Gezi sonunda bir değerlendirme yapan Vali Cahit Kıraç, tanıtımın büyük önem taşıdığını söyledi. Kıraç, Klazomenai'nin uygun bir örenyeri haline gelmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile müşterek bir çalışmanın yapılabileceğini ifade etti. Kıraç, "Urla'yı dünyaca bilinen bir destinasyon yapmak lazım" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Urla dünyaya açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN