Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fecir ALPTEKİN: "Klasik" bir heyecan!

Giriş Tarihi: 24.4.2013
Yıl 2013. Eski bir Amerikan filminde filan değiliz... Günümüzde, İstanbul'a 1.5 saat uzaklıktaki Sapanca'da, modern araçlara göre belli ölçüde yavaş giden, iki ton ağırlığında, tabiri caizse salon salomanje ferahlığında, koca camlı bir arabanın içindeyiz... Evet, 1948 model bir Pontiac Silverstreak'in içinde "seyrediyoruz"! "Seyir" halini tabii ki çift anlamlı kullanıyorum... Çünkü gerçekten hem sürüş halindeyiz hem de çevremizdeki dağ, orman, göl, yeşil, mavi, cennet gibi manzaranın izleyicisi durumunda... İşte klasik otomobilde olmanın, klasik otomobille yol yapmanın güzelliği: Sadece bir yerden bir yere ulaşmak/ gitmek değil, yolculuk anının/ gidiş sürecinin keyfini çıkarmak!

***
Ben bu keyfe geçen hafta Klasik Otomobil Kulübü'nün Sapanca'da düzenlediği Bahar Rallisi sayesinde tanık oldum. 1990 yılında kurulan ve 400'ü aşkın üyesi bulunan Kulüp her yıl 23 Nisan, 19 Mayıs ve 29 Ekim dönemlerinde ralli düzenliyor. Biz de Turkuvaz Medya Grubu olarak Sabah, a Haber, AMS, Oto Haber markalarımızla üç yıldır rallilerin Ana Basın Sponsorluğunu üstleniyoruz. İşte bu üçüncü yılda, sonunda ben de Kulüp Genel Sekreteri Tuna Albayrak Arsay'ın teşvikiyle, Kulüp Başkanı Saydun Gökşin'in 1948 Pontiac Silverstreak'inde kendisinin co-pilotu olarak ilk rallimi yaptım ve iyi haberi vermekten gurur duyarım ki...: Kategorimizde 3.'lük kupasını kucakladık! Burada aklınıza "onca yıllık klasik otomobillerin canhıraş sürat yarışı nasıl olur?" sorusu geliyor olabilir... Arabalar ve motor sporlarıyla bugüne dek çok haşır neşir olmamış biri olarak, geçen haftaya kadar ben de bunu düşünüp duruyordum. Ama klasik otomobil yarışında oyunun kuralları ve kazanma kriterleri tamamen farklı. Sürat değil, belli mesafe aralıklarında belli bir ortalama hızı korumak, doğru anda parkurun doğru yerinde olmak vb gibi ince hesaplar var. Ama hepsinden önemlisi de, o muhteşem doğanın içinde Porche'si, Rolls Royce'u, Mustang'i, Alfa Romeo'su, Cadillac'ı, hepsi ayrı birer sanat eseri gibi, rengarenk, pırıl pırıl, art arda dizilmiş 40 klasik otomobille ortak bir macerayı yaşıyor olmak. Günümüz teknolojisine göre çok daha sade bir sisteme sahip araçlarla, zamana ve doğaya karşı o tatlı meydan okuma hali... Eskiye, her şeyin daha derin ve incelikli olduğu zamanlara bir saygı duruşu!
***
Organizasyonlarını farklı temalarla birleştirerek renklendiren Klasik Otomobil Kulübü, Bodrum'da gerçekleşecek 25 - 26 Mayıs rallisinde Bodrum Sağlık Vakfı ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğiyle otistik çocuklarımızla buluşacak. 29 Ekim rallisi ise Afyon'da... Kulübe üye olmak için otomobil sahibi olmak gerekmiyor. Klasik otomobillere ilgisi olan, bu konuda bilgisini derinleştirmek ve etkinliklerden haberdar olmak isteyenlere kapıları açık. Ben de yaşamın hobiler, meraklar, özel ilgi alanlarıyla zenginleştiğine inanan biri olarak klasik otomobil gibi yeni bir keyfin farkına varmış olmaktan mutluyum... Sırada üyelik işlemleri var!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fecir ALPTEKİN: "Klasik" bir heyecan!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN