Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Yamanlar'da çöp tesisi olmaz'

Yamanlar'da katı atık bertaraf tesis kurmayı öngören İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne Hacettepe ve Ortadoğu üniversiteleri karşı çıktı

Giriş Tarihi: 24.4.2013
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin uzun araştırmalar sonucunda belirlediği Yamanlar köyü yakınlarında kurulması öngörülen katı atık bertaraf tesisi için ilgili kurum ve kuruluşların görüşleri istenirken üniversitelerden beklenen rapor nihayet çıktı. Hacettepe ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nin hazırladığı ortak raporda Büyükşehir Belediyesi'nin Yamanlar'da katı atık bertaraf tesis kurmayı öngördüğü yerin kesinlikle uygun olmadığı belirtildi. Sır gibi saklanan rapor, henüz Karşıyaka Belediyesi'nin eline ulaşmazken, Başkan Cevat Durak'a rapor hakkında bilgi verildiği öğrenildi. Raporun tamamlandığını doğrulayan Durak; "Rapor resmi olarak elimize ulaşmadı, fakat bana bilgi verildi. Elimize ulaşır ulaşmaz da İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile görüşüp kendisine sunacağım. Önce sayın başkanın bilgisi olsun ondan sonra kamuoyu ile paylaşacağız" diye konuştu.

ORTAK HAZIRLANDI
Önce Torbalı Taşkesik sonra Bornova Eğridere köyü tartışılırken yeni kurulacak katı atık bertaraf tesisine ilişkin yer tartışmalarına Karşıyaka Yamanlar'ın da eklenmesinin ardından merakla beklenen bilimsel rapor nihayet tamamlandı. Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak'ın karşı çıktığı yeni yerle ilgili ilçe belediyesinin talebi üzerine Hacettepe ve Ortadoğu Teknik üniversitelerince hazırlanan ortak bilimsel rapor, iki ayda tamamlandı. Rapor, henüz resmen Karşıyaka Belediyesi'ne tebliğ edilmezken Başkan Durak'a raporun içeriği hakkında bilgi verildi. İçeriğine ilişkin Ankara'dan sızan bilgi daha şimdiden İzmir'de büyük yankı uyandırdı. Başta bilimsel araştırmalar olmak üzere birçok konuda Türkiye'de isim yapmış iki üniversitenin düzenlediği ortak raporda Yamanlar'da, Büyükşehir Belediyesi tarafından belirlenen alanın katı atık bertaraf tesisi kurmaya elverişli olmadığı ifade edildi. Sır gibi saklanan ve son rötuşları yapılan rapor, önümüzdeki haftaya kadar Karşıyaka Belediyesi'ne gönderilmiş olacak. Başkan Durak, başından beri karşı çıktığı katı atık bertaraf tesisi ile ilgili kapsamlı bilimsel raporu, EXPO için temaslarda bulunmak üzere Fransa'ya giden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na önümüzdeki hafta içinde, Fransa dönüşü sunacak.

TEİAŞ OLUMLU BAKTI

Durak'ın sunacağı rapora karşılık Başkan Kocaoğlu'nun tavrının ne olacağı merak konusu olurken, Büyükşehir Belediyesi'nin talep ettiği Karşıyaka Yamanlar'daki alanla ilgili kurum görüşleri de yavaş yavaş gelmeye başladı. İlk görüş TEİAŞ'tan geldi. TEİAŞ, katı atık bertaraf tesisi kurulması öngörülen alanla ilgili kendi açılarından bir sorun olmadığını, söz konusu bölgede enerji iletim hakkı bulunmadığını belirterek olumlu görüş bildirdi. Tesise ilişkin bir olumlu görüş de Gediz Elektrik'ten geldi.

KOCAOĞLU'NDAN TEPKİ
BÜYÜKŞEHİR Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, çevreyi kirlettikleri gerekçesiyle Büyükşehir Belediyesi hakkında peşpeşe cezalar kesen ve Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ata Erpolat'ın "Kasıtlı bir şey yok. Biz görevimizi yapıyoruz" sözlerine "O zaman listenizi açıklayın da, kimlere hangi cezayı kestiğinizi, görevinizi nasıl yaptığınızı herkes öğrensin" diye tepki gösterdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yamanlar'da çöp tesisi olmaz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN