Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ar-Ge çalışmalarıyla Türkiye'ye örnek oda

Bornova Oto Tamircileri Odası Başkanı Uğur Dömek, tüm ülkeye örnek olan Ar-Ge çalışmalarını anlattı, "Bugüne kadar 8 AB projesi yaptık. 9'uncusu da sırada" dedi

Giriş Tarihi: 25.4.2013
Bornova Oto Tamircileri Odası Başkanı Uğur Dömek, odanın çalışmaları hakkında bilgi verdi. Odanın en önemli adımlarından biri olan ve tüm Türkiye'ye örnek olan Oto Tamircileri ve Sanatkarları Odası Ar-Ge Uygulamalı Eğitim ve Teknoloji Merkezi'nin faaliyetlerini anlatan Dömek, "Merkezimiz sadece Türkiye'ye değil herkese örnek oldu. Bugüne kadar 8 AB projesi gerçekleştirdik. Şuanda 9. sunu gerçekleştiriyoruz. Almanya ve Hollanda'dan gelen misafirlerimiz dahi, teknolojimizin çok ileri olduğunu kaydetti. Şimdi Letonya'dan eğitim için buraya gelecek misafirlerimizi bekliyoruz. Önümüzdeki yıl 40 civarında Letonyalı'ya merkezimizde eğitim vereceğiz" dedi.
Odanız hakkında bilgi verir misiniz?
Odamız 1978 yılında kuruldu. Şuanda bin civarında üyemiz var. Bornova ilçesinde faaliyet gösteriyor. Üyelerimiz daha çok 2.,3.,4., 5. sanayi sitelerinde faaliyet gösteriyor. Ortalama 4 bin civarında çalışanımız var. Aileleriyle birlikte 20 kişinin ekmek yediği bir sektörüz.
Ar-Ge Merkezinizin kuruluşunu ve çalışmalarını anlatır mısınız?
2002 yılında İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı şuanki CHP Milletvekili Mehmet Ali Susam'dı. Göreve geldiğimizde esnafımızın eksik durumlarını ortaya koyduk. Oto Tamircileri ve Sanatkarları Odası Ar-Ge Uygulamalı Eğitim ve Teknoloji Merkezi'ni 2005 yılında açtık. Esnafımızın buradaki cihazları kullanarak, araçlardaki arızaları tespit etmesine imkan sağlıyoruz. İESOB ve İzmir Ticaret Odası hem maddi hem de manevi olarak projeye destek verdi. Bu proje Türkiye'de tek oldu. Hala da benzerini yapamadılar. Bu merkezde eğitimde yapmaya karar verdik. Teknolojiyi yakından takip, cihazların kullanılması, günümüz araçlarının çalışma sistemlerine yönelik eğitimler uyguladık. Bu güne 48 farklı ilden esnaf kuruluşları ve ticaret odaları üyeleri ile üniversiteler ve milli eğitime bağlı öğretmen/ öğrenciler de dahil olmak üzere toplam 1877 kursiyere öğretim programları uygulandı ve sertifikaları verildi. Bu güne kadar 36 bin 147 araca teknik hizmet verildi. Gerçekleştirilen teknik hizmetler sırasında arıza tespit ve diagnostik test uygulamaları yapıldı.
Uluslararası anlamdaki projelerinizi anlatır mısınız?
Avrupa Birliği tarafından desteklenen 8 projede, bir dizi proje faaliyetleri ile birlikte, oda üyemiz olan/olmayan sektör çalışanlarından, Ticaret odası üyesi olan işletmelerden, proje ortağımız olan üniversitelerden ve milli eğitim meslek okullarından toplam 98 kişinin yurt dışından (Almanya, İtalya) eğitim almaları sağlandı. 9. projemiz de halen yürütülen; 2012-1-TR1-LEO02-37815 Nolu "Otolarda yeni sistemler ve alternatif enerjiler konusunda işgücünün geliştirilmesi" başlıklı AB destekli Ldv projesidir. 7 grup halinde 42 kişinin daha Almanya, İspanya, Hollanda ve Letonya'dan aynı eğitimleri almaları sağlanacak, böylece yurtdışında eğitim alanların sayısı 140'a ulaşacak. 10. projemiz ise Letonya ile olacak. Letonya'dan öğrenciler İzmir'e gelerek merkezimizde eğitim alacaklar. Önümüzdeki yıl 40 civarında Letonya'dan gelecek misafirlerimizi ağırlamayı bekliyoruz. Odamıza destek veren İESOB ve İTO başta olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum.
Yeni bir Ar-Ge merkezi konusunda çalışmalarınız var mı?
Odamıza bağlı Ar-Ge Uygulamalı Eğitim ve Teknoloji Merkezimiz açılışından bugüne kadar hedeflerin çok üzerinde faaliyetlere imza atarak önemli bir çizgi yakalamış. Halen yürütülen faaliyetlere ilave olarak onaylanan yeni öğretim programlarının da dahil olması ile daha büyük fiziki mekana ve personel kadrosuna ihtiyaç duyuluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ar-Ge çalışmalarıyla Türkiye'ye örnek oda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN