Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çukur yeniden yargı yolunda

14 yıldır durmadan yargıya taşınan Dünya Ticaret Merkezi arsası için bu kez de Büyükşehir, TMSF aleyhine Danıştay'a başvuruyor

Giriş Tarihi: 28.4.2013
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin eski başkanlarından Yüksel Çakmur ve arkadaşlarının açtığı davalar sonucu mahkemeler tarafından imar planları defalarca iptal edilen ve 1998 yılından bu güne kadar bir türlü hayata geçirilemeyen Dünya Ticaret Merkezi (DTM), şimdi de Büyükşehir ile TMSF arasında iplerin gerilmesine yol açtı.

MECLİSE TAŞINDI

TMSF, EGS ve Güçbirliğinden alacaklarına karşılık, İzmir'in en merkezi yerlerinden Basmane'de 14 yıldır bir çirkinlik abidesi olarak duran ve "Utanç Çukuru" olarak adlandırılan yaklaşık 21 bin metrekarelik DTM arsasının yüzde 89'unu eline aldı. Daha sonra Büyükşehir Belediyesi'ne yazı gönderen TMSF, arsadaki hakkını satacağını belirtti, görüş istedi. Ortaklardan Güçbirliği de, arsa için 1000 ölçekli yeni uygulama imar planı hazırladı, Konak Belediyesi'ne gönderdi. Plan Konak Belediye Meclisi'nde oy birliği ile kabul edilip Büyükşehir'e gönderildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu konuyu geçtiğimiz aylarda Meclis gündemine taşıdı. TMSF'nin kat karşılığı sözleşme hükümlerini yerine getirmediğini, arazideki hissesini satamayacağını açıklayan Kocaoğlu, şunları söyledi: "Sözleşme şartları yerine getirilmedi. Bina inşa edilmedi. Alanın imar plan kararları yok. Satışı da mümkün değil. Bunları TMSF'ye bildireceğiz. Aksi bir gelişmede, satış kararına karşı iptal davaları açmayı düşünüyoruz. Son plan da itiraz veya davalar sonucu hayata geçmezse, eski sözleşmeleri feshedeceğiz. 1998 yılındaki satışında ödenen bedeli faiziyle geri ödeyip, araziyi Büyükşehir olarak biz alacağız. Bunun için de Meclisimizin onayıyla hukuki süreç başlatacağız. Gizlimiz saklımız yok. Birlikte tartışıp karar vereceğiz." Ardından satışın durdurulmasını öngören karar mecliste kabul edildi ve TMSF'ye gönderildi.

TALEP REDDEDİLDİ

TMSF, Büyükşehir'e geçtiğimiz günlerde gönderdiği yanıtta, satışın iptal edilmesi talebinin uygun bulunmadığını belirtti. TMSF yanıtında, Büyükşehir'den satış ihalesine ilişkin görüşlerini bir an önce bildirmesini istedi. Satışın kamunun ve belediyenin menfaatlerini koruyacak şekilde olacağına dikkat çeken TMSF bu kapsamda satış için iktisadi bütünlük kararı alındığını açıkladı. Bu gelişme üzerine Büyükşehir yeniden harekete geçti, anlaşmazlığı yargıya taşıma kararı aldı. Konuyla ilgili bürokratların yaptığı hazırlığın Başkan Kocaoğlu'na sunulacağı, daha sonra da Belediye avukatlarının Danıştay'a, TMSF'nin satış ve iktisadi bütünlük kararına ilişkin iptal davası açacağı öğrenildi.

Ne dediler?

"TMSF şapkadan tavşan çıkardı"
Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Sözcüsü Murat Bakan satış kararına tepki gösterdi. Bakan TMSF'nin satış kararında direterek şapkadan tavşan çıkardığını söyledi. TMSF kararının Büyükşehir'in haklarına zarar vereceğini öne süren Bakan, "TMSF'nin Belediye'nin de haklarını gözetmesi gerekirdi. TMSF'nin son kararını kesinlikle uygun bulmuyoruz"dedi.

Zorlu: "TMSF ile anlaştık"
Projenin ortaklarından Güçbirliği Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Zorlu, TMSF ile her konuda anlaştıklarını söyledi, "Biz buraya yatırımcı bulduk, getiriyoruz. TMSF, yatırımcıdan parasını alacak. Karşılığında da haklarını yatırımcıya devredecek. İmza için Büyükşehir tarafından hazırlanacak 5 bin ölçekli nazım imar planlarını bekliyoruz. O da yakın tarihte çıkacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çukur yeniden yargı yolunda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN