Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ZEKİ HOZER: 86 bin 400

Giriş Tarihi: 28.4.2013
Başlıktaki rakam bir kalbin bir günde yaptığı ortalama atım sayısıdır. Bu muazzam organa saygı nedeniyle geçtiğimiz haftayı "Kalp Sağlığı Haftası" olarak geçirdik. Hafta boyu süren etkinliklerde, kalbin bir organ olarak çok özel yapısı üzerine dikkat çekildi, sürdürülebilir kalp sağlığı için toplumu bilinçlendirici çalışmalar yapıldı. Kalp, hacim olarak her insanın yumruğu büyüklüğünde düşünülebilir. Dolaşım sisteminin merkezi olarak taşıma, vücut ısısının kontrolü, mikroorganizmalara karşı lenfatik sistemle beraber savunma görevlerini durmaksızın yaparken kendisine özel arter, ven ve sinirleri kullanır. Son yıllarda göreceli olarak refah artmış, sosyal koşullar düzelmiştir. Ayrıca gelişen tıp teknolojisi ve etkili sağlık hizmetleri sonucunda, insan ömrü uzamış, toplum demografisindeki yaşlı nüfus giderek artmıştır. Bütün bunlar da kalp hastalıkları sayısında dramatik yükselmelere yol açmıştır.

SİNSİ HASTALIK; HİPERTANSİYON

Bu hastalıkları hipertansiyon, damar sertliği sonucu görülen koroner damar kökenli kalp krizi ve felçler, kalp yetmezlikleri ile kalp dokusuna özel iletim defectleri şeklinde bir kalemde saymak mümkün. Hipertansiyon, neredeyse her 5 kişiden birisinde görülen bir hastalık. Yaş 55'leri geçtiğinde ise her iki kişiden birinde görülmekte. Hipertansiyon, beyin kanamasından böbrek yetmezliğine, inmeden körlüğe kadar bir çok hastalık için zemin hazırladığından çok önemli bir hastalıktır. Tedavisinin yapılmaması ise ölümcül sonuçlara yol açabilmektedir. Damar sertliğinde, damar duvarlarında bozulma ve yapısal değişiklikler sözkonusudur. Kolesterol ve bazı hücrelerin birikimi, damarı daraltmakta ve zamanla tıkanıklığa neden olmakta, kriz ve felçle sonuçlanan klinik gidişe yol açmaktadır. Sigara içmek ve diyabet gibi kronik hastalıklar, damar sertliğini hazırlayıcı ya da tetikleyici nedenler olarak karşımıza çıkar.

TOPLUM BİLİNCİ ARTMALI
Kongenital kalp hastalıkları
, kalp kapağı hastalıkları ve bu özel organın atım ritmini bozan hastalıklar diğer bir grup olarak karşımıza çıkar. Diğer organ hastalıkları ile kansızlık gibi tüm organizmayı etkileyen hastalıklar da kalbi etkilemekte, bazı belirtilere yol açabilmektedir. Günümüz toplumlarında en sık ölüm nedenlerinin başında kalp ve damar hastalıkları gelir. Bu konuda toplum bilincinin artırılması, sağlıklı bir toplum için kilit öneme sahiptir. Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde de belirtildiği gibi, ülkemizdeki her 10 ölümden 4'ünün kalp ve damar sistemi hastalıkları kaynaklıdır. Bu durum gözönüne alındığında, yılda yaklaşık 31 milyon kez atan kalbimize, Akdeniz tarzı diyeti tercih ederek, sigara içmeyerek, egzersiz yaparak ve ideal kilomuzu koruyarak yardımcı olabiliriz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ZEKİ HOZER: 86 bin 400
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN