Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yıldırım'dan liman çıkışı

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, "Limanda trafik yükünün artacağını söyleyip AVM'ye itiraz edenler 100 metre ötesine 3.5 emsal imar verdi. Bu amansız bir çelişki. Böyle bir şey olamaz" dedi

Giriş Tarihi: 29.4.2013
Üç günlük yoğun bir program için Cuma günü İzmir'e gelen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, dün de Kemalpaşa'da kurulacak Lojistik Köy'ün temel atma törenine katılmadan önce Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi tarafından düzenlenen kahvaltılı basın toplantısına katıldı. Burada bakanlığın 10 yıllık dönemde hayata geçirdiği ve geçirmeyi planladığı yatırımlar hakkında bilgi veren Bakan Yıldırım, "Yatırıma hız verdik. Son 10 yılda bakanlık olarak bütçeden 138 milyar liralık yatırım yaptık. Özel sektörü de katarsak bu rakam 200 milyar lirayı aşıyor. 2023 hedefimize ulaşabilmek için 250 milyar dolarlık yatırım yapmamız gerekiyor" diye konuştu.

PAZARLIK YAPILMIYOR
Çözüm süreciyle ilgili de konuşan Bakan Yıldırım, şehit aileleri ve yakınlarından gelen eleştirileri anlayışla karşıladıklarını dile getirerek, "Bize diyorlar ki neyin pazarlığını yaptınız? Biz bir pazarlık yaptık evet, tek devlet, tek vatan, tek ülke, tek bayrak pazarlığını yaptık. Bunun dışında başka pazarlık yok" dedi. EMD Genel Başkanı Turgay Türker ve EMD İzmir Şube Başkanı Tolga Albay'ın evsahipliğinde düzenlenen ve İzmir Valisi Cahit Kıraç ile İl Emniyet Müdürü Ali Bilkay da katıldığı toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yıldırım, Alsancak'taki kurvaziyer limanına yapılması planlanan AVM projesine yönelik yapılan eleştirilerin yatırımcının keyfini kaçırdığını söyledi.

'3 METRO HATTINI İSTEDİK'
Eleştirileri haksız bulan Yıldırım, "Kurvaziyer limanı yapmak istiyoruz ama karşımıza klasik itirazlar çıkıyor. Ağzı yüzü düzgün bir liman olsun, görsel olarak da rahatlatıcı bir yer olsun istedik. İçinde AVM ve ticari alan var diye bir kampanya başlatıldı. İsteklilerin keyfi kaçtı, istediğimizi bulamadık. Limanda bu kadar alan olmazsa adam bu yatırımı neden yapsın. 'Burada trafik yükü olacak' diye itirazlar oldu gerçi onların hepsi çalışıldı, edildi ancak bir yandan bunları söylerken 100 metre ötesine 3.5 emsal imar verdiler. Amansız bir çelişki. Böyle bir şey olamaz. İzmir'in bunu sorgulaması lazım" dedi. İzmir için hazırlanan 35 projeden 16'sının fiilen başladığını belirten Yıld��rım, Körfez geçiş sistemi için de proje ihalesinin yapıldığının bilgisini verdi. İzmir'de yapılması planlanan yeni Halkapınar-Otogar, Üçkuyular- Buca/Tınaztepe ve Fahrettin Altay-Narlıdere metro hatları hakkında bilgi de veren Yıldırım, üç yeni hattı Büyükşehir Belediyesi'nden devralmak istediklerini, ancak henüz proje olmadığı için bunu gerçekleştiremediklerini söyledi. Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa yürütülen EGERAY projesinde ise Torbalı- Selçuk'un hattının yapımının devam ettiğini ifade eden Yıldırım, "Aliağa- Bergama hattının projesi yapılıyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yıldırım'dan liman çıkışı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN