Bu çocuklar varsa orada kavga yok

Akil Öğrenciler projesi Buca'da 7 yıl önce başlatıldı. Ara bulucu öğrenciler; anlaşmazlıkları çözmede büyük başarı sağladı. Proje, Buca'nın tamamına yayıldı, sırada Konak'taki 32 lisenin öğrencileri var

Giriş Tarihi: 30.4.2013
Türkiye çözüm sürecinde görev alan "Akil Adamları" tartışırken, İzmir'de okullarda şiddet olaylarının önüne geçmek amacıyla 7 yıl önce başlatılan "Akil Öğrenciler" projesi büyük başarı sağladı, örnek oldu. 2006 yılında Buca Aybers Hikmet Karabacak Lisesi'nde başlatılan "Arabulucu-Müzakereci-Lider Öğrenci" projesi sayesinde okullarda meydana gelen yüzlerce kavga, görüşme ve uzlaşı yöntemiyle şiddete dönüşmeden önlendi. Geçen yıl Buca'daki tüm liselerde uygulamaya konulan proje 4 bin öğrenciye ulaştı, şimdi de Konak'taki 32 lisede hayata geçirilecek.

EĞİTİM VERİLDİ

Dokuz Eylül Üniversitesi Anlaşmazlık Çözümü Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Abbas Türnüklü'nün öncülüğünde yürütülen projeyle Buca'daki tüm liselerde arabuluculuk odaları kuruldu. Öğrencilerin kendilerinin seçtiği 4 bin öğrenciye müzakere ve arabuluculuk konularında eğitim verildi. Eğitimlerini tamamlayanlar arabuluculuk yemini edip, sertifikalarını aldı. Okullardaki şiddet olaylarını önlenmek, öğrenciler arasında çıkan anlaşmazlıkları çözüme kavuşturmak ve gençler arasında müzakere anlayışını güçlendirmek amacıyla görev yapan öğrenciler, sadece okullarında değil mahalle ve evlerinde de arabuluculuk yapıyor. Kavga ve tartışmalarda araya girerek tarafların barışmaları için çalışıyor.

ÖĞRENCİ SEÇİYOR
Proje kapsamında Buca Anadolu Teknik Lisesi, Anadolu Meslek Lisesi, Teknik Lise Ve Endüstri Meslek Lisesi'nde düzenlenen törenle yeni arabulucular sertifikalarını aldı. Törene katılan projenin mimarı Prof. Dr. Abbas Türnüklü, ara bulucu öğrenci sayısını 100 bine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Türnüklü lider öğrencileri kendilerinin seçmediğini söyledi, sözlerini şöyle sürdürdü: "Her öğrenciye 'Bir arkadaşınla kavga ettiğinde, arkadaşından yardım almak istesen hangi üç ismi yazarsın" diye soruyoruz. Onlar da güvendikleri ve sevdikleri üç arkadaşının ismini yazıyor. Böylece biz çocukların kimliğine, kökenine, değerlerine, kimin çocuğu olduğuna, akademik başarısına veya başarısızlığına bakmıyoruz. Sadece arkadaşları tarafından sevilsin, sayılsın istiyoruz. Seçilen bu gençler de bizim akil insanlarımız. Bunlar gittikleri her yere barışı götürüyorlar, şiddetin önlenmesini sağlıyorlar. 4 bin akil öğrenci birer kavgayı önlese bu 4 bin kavga eder. Barış, uzlaşı, diyalog bireyde başlar. Siz sıradan bir bireyi değiştireceksiniz ki o toplum dönüşsün. Biz okullarımızda kendi arkadaşlarına seçtirdiğimiz arkadaşlarını birer barış karıncası olarak yetiştiriyoruz." Ara buluculuk yapan öğrencilerin sadece okulda değil mahalle ve evlerinde de önemli bir rol üstlendiğini dile getiren Türnüklü, "Boşanmış anne babasını uzlaştıran, tekrar yuvasını kuran çocuklarımız bile var" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu çocuklar varsa orada kavga yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN