Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Lojistik Köy'le, bütün yollar İzmir'e çıkacak

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın attığı Kemalpaşa Lojistik Köyü, demir ve kara yoluyla bütün bölgeye, Ankara ve İstanbul'a bağlanacak. Sanayici ve ihracatçı sağlıklı taşımayı ucuza yapacak

Giriş Tarihi: 30.4.2013
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın temelini attığı İzmir Kemalpaşa Lojistik Köyü, Türkiye'nin en büyüğü olacak. Bakanlık tarafından yürütülen projeye göre 1.2 milyon metrekarelik alanda kurulacak, 3 milyon metrekare geri sahası olacak lojistik köyün altyapı çalışmaları başladı. 14 bin 211 konteyner depolama kapasitesine sahip olacak lojistik köyde, 173 bin metrekarelik kapalı depo alanı olacak. 300 milyon liralık yatırımla hayata geçirilecek olana Lojistik köy, ekonomiye yılda 100 milyon liralık katkı yapacak.

5 BİN KİŞİYE İŞ VE AŞ
İspanyol Assignia Infraestructuras ile Elron İnşaat ortaklığının yürüttüğü altyapı yatırımlarının Eylül'de tamamlanması öngörülüyor. Yıl sonuna kadar üstyapı ihalesine çıkılması planlanan Lojistik Köy'ün 2015 yılına kadar tamamlanması planlanıyor. İnşaat süresince yılda 2 bin kişiye, proje tamamlandığında da 5 bin kişiye iş sağlayacak olan Köy, demiryolu ile Kemalpaşa, Turgutlu, Manisa, Torbalı, Aydın, Denizli'deki organize sanayi bölgelerine bağlanacak. Karayolu ve otoban bağlantısı ile de İstanbul ve Ankara'ya ulaşılacak. Sanayici ve ihracatçı yükünü fabrikadan en kısa sürede Çandarlı'daki Kuzey Ege Limanı'na ve İzmir Alsancak Limanı'na taşıyabilecek. Lojistik Köy ile eş zamanlı olarak Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi, Çobanisa İstasyonu'na bağlayacak 27 kilometrelik güzergaha 5.8 kilometre demiryolu bağlantısı ve istasyon yapılacak.

Lojistik köy neler getirecek?
Türkiye'nin yükleri burada toplanıp, buradan dağıtılacak.
Ege'deki birçok organize sanayi bölgesi lojistik hatta bağlanacak.
Gümrüklü bölge olacak.
Depolamadan paketlemeye taşımacılığın bütün türleri aynı yerde hizmet verecek.
Merkeze daha az araç gireceği için İzmir'de trafik yükü ve gürültü azalacak.
Kent merkezindeki depolara ve istifleme alanlarına ihtiyaç kalmayacak.
Sanayici depolama masrafından kurtulacak, konforlu taşıma, daha ucuza yapılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lojistik Köy'le, bütün yollar İzmir'e çıkacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN