Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sütte kalite için eğitim seferberliği

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, İzmir'de süt üretimi yapan 8 bin çiftlikte eğitim başlatıyor. Uzmanlar çiftliklere gidecek, üreticiyi eğitecek

Giriş Tarihi: 2.5.2013
Türkiye'de yılda üretilen 1 milyon 250 bin ton sütün en büyük bölümünü sağlayan İzmir'de, kalitenin yaygınlaştırılması için harekete yeni bir eğitim programı başlıyor. Yaklaşık 8 bin çiftliği ilgilendiren projeyle, sütün kalitesini artırılacak, çiftliklerde sağlıklı ve verimli süt üretimini geliştirilecek. İzmir Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, 2011 yılında hayata geçirilen "Süt Eylem Planı" kapsamında bu yılın sonuna kadar 5 adet büyükbaş hayvana sahip her üreticinin ziyaret edileceğini söyledi. 2011 ve 2012 yıllarında üretilen sütün soğuk zincirle taşınması projesini yüzde yüz başarıyla tamamladıklarını belirten Güldal, "Bundan sonraki projemiz, çiğ süt verimi ve kalitesini artırmak. Bunu yapmaktaki amacımız çiftlik ekonomisinden hayvan sağlığına, yemlemeden verim artımına kadar her şeyi bilimsel bir şekilde üreticilere yaptırmaktır. Bu iş önümüzdeki günlerde için çok ciddi bir eğitim programı başlatacağız. Başta köylerde görevlendirdiğimiz veteriner arkadaşlarımız olmak üzere, ziraat mühendisi arkadaşlarımız bu eğitimleri üstlenecekler" dedi.

DÜZENLEME İÇİN SÜRE VERİLECEK
Proje kapsamında 5 ve üzeri büyükbaş hayvanı olan yaklaşık 8 bin süt üreticisinin tek tek ziyaret edileceğini belirten Güldal, şunları söyledi: "Bu ziyaretlerde çiftliklerin mevcut durumları ele alınacak. Öncelikle, üretim yapılan çiftlikte alınması gereken tedbirler belirlenecek. Ardından çiftçiye gerekli düzenlemeleri yapması için süre verilecek. Bu sürede o iyileşmeler gözlenecek, ilave edilmesi gerekenler varsa, yapılacak. Yani kısacası çiftlik daha verimli ve sağlıklı hale getirilmesi sağlanacak." Bakanlık olarak geçen yıl İzmir'de 49 milyon 150 bin lira süt destekleme primi verdiklerini de kaydeden Güldal, bu proje sayesinde sanayicinin istediği ve daha yüksek fiyattan satılan kaliteli ve sağlıklı sütün elde edileceğini dile getirdi. Bu saye üreticinin daha çok kazanacağını da belirten Güldal, "Sanayide kaliteli sütten daha iyi sonuç alınıyor. Dökülecek, atılacak süt oranın çok düşük olması nedeniyle kayıp daha az oluyor. Ayrıca AB'ne süt ürünleri ihracatını yapan firmalarda ihtiyaçları olan kaliteli sütü buradan sağlayabilecek. İzmir'deki bu kalite artışı ile ham madde ihtiyacını karşılamış olacağız Ülke ekonomisine büyük katkısı olacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sütte kalite için eğitim seferberliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN