Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Denizler hakimi Yozgatlı Martı

Üniversiteye kadar deniz görmedi. Hayata sıfırdan başladı; bahçıvanlık, temizlik işçiliği yaptı. Sonra denizciliğe adım attı, şirketi İzmir'in ilk 5'ine girdi. Martı lakaplı Öztürk şimdi DTO başkan adayı

Giriş Tarihi: 3.5.2013
Yusuf Öztürk, memur çocuğu olarak 1968 yılında Yozgat'ta doğdu, derede yüzme öğrendi, üniversiteyi okurken İzmir'de denizcilik sektörüyle tanıştı. Zaman içinde kendi şirketini kurdu, şimdi ise DTO İzmir Şubesi'nin tek başkan adayı. Martı Link Şirketi'nin sahibi "Martı Yusuf" lakaplı Yusuf Öztürk, ilginç hayat hikayesini Egeli Sabah'a anlattı. İlkokulu köyde, ortaokulu Ankara'da, liseyi ise Kayseri'de okuyan Yusuf Öztürk, Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi öğrencisiyken bilim adamlığının kendine göre olmadığını düşünmüş. "Ben özgür olmayı istiyordum. Deniz özgürlük demekti. Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi yeni açılmıştı. 1988'de girdiğim Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksekokulu'nu dereceyle bitirdim" diyen Öztürk, bundan sonrasını şöyle anlattı: "Üniversitedeyken çalışıyordum. Karşıyaka'da yurtta kalırken konutların bahçelerini temizleyip düzenliyordum. Bir temizlik şirketinde parttime çalışıyor, TRT, PTT, bankalar gibi yerlerde mesai bitimi, temizlik yapıyordum. Şunu sil, tuvaleti temizle gibi... Hiç yüksünmedim ve ayakta kalmaya çalıştım." Denizciliğe 1991'de adım attığını belirten Öztürk, "Martı Gemi Acentalığı'nda stajyer olarak başladım. 1995'e kadar çalıştım, sonra askere gittim. Şirket sahipleri Erdal Tokcan ve Rıfat Karakimseli'nin üzerimde çok emeği, hakkı vardır. Onlar beni oğulları bildi, ben onları 2. babam. Hep öyle kalacaklar. Sonra 4 arkadaşımla Armada Gemi Acenteliği'ni kurduk. Bir süre sonra bir arkadaşımla Armada'dan ayrılıp Link Denizcilik'i kurduk. Nakliye müteahhitliği yapıyorduk. Martı'nın sahipleri, Erdal Tokcan ve Rıfat Karakimseli, 'Biz İzmir ofisini kapatacağız. Oraya sen geç. Kendi işlerini de, bizim işleri de yap' dediler. Kurduğum şirketin adı için kendilerinden izin istedim. Verdiler sağ olsunlar. Martı Link Konteyner Hizmetleri Ltd. Şti 1999'da böyle doğdu" dedi. Martı Link'te 37 kişi çalıştığını açıklayan Öztürk, "3 konteyner hattının, ayrıca dünyanın en büyük hatlarının temsilciliğini yapıyoruz. 2011'de Kordon Vergi Dairesi'nin en çok vergi ödeyen 10 mükellefinden biri olduk. Geçen yıl için ilk 5'e gireriz. Ayrıca eşim Gamze Alevok Öztürk'le Alaçatı'da Yuga Otel'i işletiyoruz" dedi.

ŞİMDİLİK TEK ADAY
Yusuf Öztürk, şimdi de Deniz Ticaret Odası başkan adayı. 2013 seçimlerinde başkan adayı olmayı planlamadığını söyleyen "Martı Yusuf" bu konudaki gelişmeleri şöyle anlattı: "Sağ olsun Geza (Dologh) Bey, beni destekledi. Anayasa Mahkemesi, 2 dönem üst üste başkanlık yapanların yeniden seçilebileceklerine yönelik karar verince, Geza Bey'in yine adaylığı gündeme geldi. Ancak bu kez kendisi istemedi, Meclis Başkanlığı adaylığında karar kıldı. Şu anda tek aday olarak ben ve ekip arkadaşlarım kaldık. Bu tür görevler gönüllük işi. Geza Dologh, Oda'ya çok ciddi hizmetler verdi. Odamızı sadece İzmir'de değil, tüm ülkede tanınır bir hale getirdi. Geza Bey artık bizleri yönlendirerek, bizlere fikirler verecek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Denizler hakimi Yozgatlı Martı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN