Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Annelerin gönül dayanışması

Giriş Tarihi: 5.5.2013

İzmirli 20 anne bir grup oluşturdu, özürlü çocuğu olan annelerin çektiği sıkıntıları gündeme getirdi, çözümü için çaba harcadı. Şimdi her iki gruptaki "bu çok özel" anneler, her ayın ilk perşembesi toplanıp dayanışmanın en güzel örneğini veriyor

İzmir'de, zihinsel ve bedensel engelli çocuk sahibi annelerle, gelişimi normal seyreden çocukların anneleri örnek bir dayanışmaya imza attı. Aralarında özel gereksinimli çocuklarla ilgili akademik çalışma yapan bilim insanları, psikolog, aile terapisti, çocuk gelişim uzmanı, fizyoterapist ve ev hanımları da bulunan 20 kadın, özürlü çocuklar ve annelerinin karşılaştığı güçlüklere dikkat çekmek, deneyimlerini paylaşıp sorunlara çözüm bulmak, toplumda farkındalık yaratmak için grup oluşturdu. Önceleri "aylinanne.com" adlı internet sitesinde bir araya gelen anneler, "Perşembe Anneleri" adı altında her ayın ilk perşembesi toplanıp, birbirlerine kılavuzluk etmeye başladı. Engelli çocukların gelişimi, hastane ve doktor süreçleri, doğru okul seçimi, eğitimcilerin yaklaşımı gibi konularda dayanışma ve işbirliği içinde olan kadınlar, birbirlerinin de terapisti oluyorlar.

BİR GÖNÜL BORCU

Projeyi hayata geçiren 'aylinanne. com' adlı sitenin sahibi 35 yaşındaki özel eğitim öğretmeni Aylin Çalışkan, oluşumu şöyle anlattı: "Eğitim programları ve öğretimi okudum. Daha sonra asıl branşımın dışında, özel eğitim öğretmeni olarak göreve getirildim. 'Aman Allahım, ben ne yapacağım' diyordum ki, birden kendimi çok şey yaparken buldum. Sonra anne oldum. Deneyimlerimi, görüşlerimi, benimle aynı zamanda doğum yapmış arkadaşlarımla paylaşmak için bir site açtım. Bir süre sonra, perşembe günleri, özel gereksinimli annelerle söyleşmeye başladık. Sonunda süreklilik kazandı. Her perşembe merakla bekleniyordu yazım. Sonra bir araya gelip sohbet etmeye başladık. Bu proje, özel gereksinimli çocuk annelerine, öğrencilerimin annelerine bir gönül borcudur." Özel eğitim ve özel gereksinimli bir çocuğun annesi olmanın ülkemizde çok zor olduğunu belirten Çalışkan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu annelerle birlikte olmamızın nedeni, farkındalık yaratabilmek. Çocuğu kaynaştırma eğitimi gören anneler, diğer annelerin tutumlarının olumlu yönde değişmesini diliyor. Bizim perşembe annelerinden öğrenecek çok şeyimiz var. Oluşumu platform haline getirip, kapsamlı ve sistemli toplantılar yapılmasını hedefliyorum. Eğitimde özel gereksinimli çocuklar için pozitif ayrımcılık yapan okullara teşekkür plaketleri vermek istiyoruz. Annelerle konuştukça, söyleştikçe, daha çok güzel fikir ve projelerin çıkacağına inanıyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Annelerin gönül dayanışması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN