Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Az yakıt, çok yol

Giriş Tarihi: 8.5.2013

Gediz Üniversitesi öğrencileri, otomotivde yakıt tüketimini daha da aşağıya çekti, verimliliği artırdı. Hollanda'da Türkiye'yi temsil etmeye hak kazandı

Gediz Üniversitesi öğrencileri, araçlarda yakıt tüketimini azaltmak için kolları sıvadı. Gediz Robotic Kulübü bünyesindeki Gediz Teknoloji Takımı (GTECH) üyesi gençlere, Kavuklar Şirketler Grubu, Özgörkey Otomotiv, Kastyle, BKS Kalıp, Spintex Tekstil ve Carraro Bisiklet de destek verdi. Yaklaşık 8 ay süren çalışmalar sonucunda, otomotivde geleceğin teknolojisi olarak gösterilen 'seri hibrit'te yeniliğe imza atıldı ve daha az yakıtla daha çok yol alınması sağlandı. Benzinin önce elektriğe, ardından da mekanik enerjiye çevrildiği, yakıt kaybının en aza çekilip, yüksek performansın elde edildiği sistem, tamamı üniversitelilerin eseri olan Gediz Gassoline Car 1 (GGC1) adlı araçta denendi.

YURTDIŞINDA DA YANKI BULDU
Yrd. Doç. Dr. Selim Solmaz öncülüğündeki makine ve elektrik-elektronik mühendisliği öğrencileri Hasan Çakmak, Aytekin Güçlü, Erhan Nergiz ile Mehmet Efeoğlu'nun başarısı yurtdışında yankı buldu. 17-19 Mayıs günleri arasında Hollanda'da yapılacak Shell Eco-Maraton'da protatip benzinli seri hibrit kategorisinde Türkiye'yi sadece onlar temsil etme hakkı kazandı. Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik, Avrupa'nın farklı yerlerinden ekiplere karşı yarışacak teknoloji meraklısı gençleri kutlayıp başarı diledi. Prof. Dr. Çevik, bilimin ve araştırmaların dünya çapında merkezi olma hedefine kararlı adımlarla ilerlediklerini dile getirdi, şunları söyledi: "Öğrencilerimizin geliştirdiği teknoloji ve bunu uyguladıkları araç, doğru yolda olduğumuzu gösteriyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Az yakıt, çok yol
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN