Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sendika arıyorum

Giriş Tarihi: 8.5.2013

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, taşerona karşı işçilerin haklarını savunacak bir sendika aradığını ama bulamadığını söyledi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik İzmir'de düzenlenen 27. İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası'nın açılış toplantısına katıldı. Taşeronlaşma sistemindeki haksızlıkları ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalar yaptıklarını anlatan Bakan Çelik, "Hizmet alımı dünyanın her yerinde var, Türkiye'de de olacak. Biz emeğin sömürüsüne dönük uygulamaları kaldırmaya yönelik çalışmalar içerisindeyiz" dedi. Bakan toplantının ardından Aliağa, Bolçava, Menderes, Ödemi, Çeşme, Gaziemir, Bornova, Buca, Urla ve Konak'taki sosyal güvenlik merkezlerinin toplu açılışını yaptı.

"BAKANIM AĞIR GELDİ"
Swiss Otel Büyük Efes'te düzenlenen toplantısına Çelik'in yanısıra TİSK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tandoğan Tokgöz, Türk İş Eğitim Sekreteri Ramazan Ağır, İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç, İş Sağlığı Genel Müdürü Kasım Özer, Uluslararası Çalışma Örgütü Türkiye Direktörü Ümit Deniz Efendioğlu ve AK Parti Milletvekili Rıfat Sait katıldı. Bakan Çelik, taşeron çalışma sistemine karşı işçilerin haklarını savunacak bir sendika bulamadığını belirterek, "İşçinin hakkını savunacak, emeğin hakkını savunacak sendika arıyorum. Böyle dediğimiz zaman zaman 'bakanım ağır geldi' diyorlar. Sorunları torunlara bırakmayalım" dedi. 2002 yılında çalışma hayatında meslek hastalıkları ve iş kazaları yüzünden 100 bin işçiden 17 kişinin yaşamını yitirdiğini şimdilerde ise bu rakamın 9'a düştüğünü kaydeden Çelik, "Hükümetin 10 yıllık uygulamaları sonrasında iş kazalarında kaybedilen kişi sayısında yarı yarıya düşüş yaşandı. Gelişmiş 15 Avrupa ülkesinde 100 bin işçide ölüm 1-2 iken, 27 ülkede 3-4. Bizde bu oranın 8-9 aralığında olması kabul edilebilir değildir" diye konuştu. Öldürülen SGK Muğla İl Müdürü Naci Şahin'in isminin verildiği Bornova Sosyal Güvenlik Merkezi'nde toplu açılışla Aliağa, Bolçava, Menderes, Ödemiş, Çeşme, Gaziemir, Bornova, Buca, Urla ve Konak'taki sosyal güvenlik merkezleri hizmete girdi. Bakan Çelik, belediye ihalelerinin belediye firmalarına verilmesi konusundaki bir soruya "İhalesiz hizmet alımı yapılamaz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sendika arıyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN