Sevgi sonsuz, sevgi karşılıklı

Giriş Tarihi: 8.5.2013
Sevgili okurlarım, Küçük Şeyler Ana Okulları biliyoruz ki Prof. Doktor Üstün Dökmen tarafından Yönder Eğitim Kurumları çerçevesinde hayata geçti. Yönder Eğitim Kurumları ana okullarından sonra İzmir'de kolej kurmayı da hedeflemiş bulunuyor. İlköğrenim okulları 2013-2014 döneminde faaliyette olacak. Özgüvenli , mutlu, güçlü , kendine yeten çocuklar yetiştirmek hedefleri. Sonsuz sevgi, karşılıklı saygının egemen olduğu bireyler hayta geçecek okullarda. Küçük Şeyler Ana Okulları'nın ana felsefesi sevgi ve saygının yeşerdiği bireyleri büyütmek! İzmir yine bir başarı öyküsüne imza atacak diye düşünüyorum. Ben de hocamın İzmir'e gelişini fırsat bilip sizler için güzel bir söyleşi hazırladım...
Aile çocuklara ne verirse versin, yavrular iletişimsel olarak dış bünyeyle karşı karşıya geldiğinde farklı ölçülere gelebiliyor. Dışarıda çok fazla tehlike var, yamyamlar bekliyor çocukları. Alkol, sigara, bağımlılık dolayısıyla o noktalara çok fazla duyarlılık göstermek şart... Nne düşünüyorsunuz?
Ben bu konuları tiyatro olarak ele alıyorum çok haklısınız. Tiyatral olarak canlandırarak ebeveynlere ne yapmaları gerektiğini aktarıyorum... Tiyatro topluluğunun benim danışmanlığımda bir oyunu var polisin de desteklediği,'çalıntı düşler oyunu' sanatçı gözüyle anlatıyor.
Okul açma fikri nasıl oluştu?
Ben öğretmen çocuğuyum. Annem öğretmen, ben 6 yaşında annemin okulunun öğretmenler kuruluna girerdim. Ders kurtarma vardı. Bunun üzerine tartışmalar olurdu. İzlerdim, çok tuhafıma giderdi. Okul konusu bu anlamda beni çok etkiledi. Aksaklıkları çok küçük yaşta gördüm...
Bilim insanının açtığı bir okul, velileri etkiler değil mi?
Çok doğru söylediniz, bilim insanı demek doğru, bilim adamı değil kadınlar da bilimle uğraşıyor. Devlet adamı da yanlış, kadınlardan başbakan olan var. Devlet insanı demek lazım kadınlara haksızlık oluyor.Psikolojik alanda hoca oldum. Oyunlar yazdım. Annem edebiyat öğretmeniydi . Tiyatro oyunlarım ve romanlarım var, son romanım yeni çıktı;'Metristepe'. Kurtuluş Metris tepesi. Seminerler var, bilim insanıyım programım var. Küçük şeyler de şöyle gelişti: 8 yıl önce Süleyman beyle Yaşam Boyu Gelişim Atölyesi'ni kurduk. 6 sene önce de ilk anaokulumuzu kurduk...
İlk anaokulunu nerede kurdunuz?
Ankara'da Ümitköy'de... Bu fikir nereden geldi derseniz şöyle: Bildiğimiz işi yapıyoruz. Uygulamasını yapalım dedik. Ben öğretmen çocuğuyum eğitimciyim, artı psikoloğum, artı yazarım... Bornova Küçük Şeyler Anaokulu kurucusu, Süleyman bey eğitimci ve psikolog. Anaokullarını kurmakla aslında, yıllarca teorik olarak anlattığımızı uygulamaya koyduk. Benim programlarım 'Küçük Şeyler , programı; Doğan Cüceloğlu'nun programı, Haluk Yavuzer'in programı... Tüm bunlar okulla uygulama alanı buldu Hülya Hocam! 5 yılda 25 okul açıldı. Bu kadar artacağını tahmin etmiyordum. Şu an toplam Türkiye de 25 okul var. Ağustos'ta 32 olacak.
Adınız katılımı etkiliyor mu?
Şunu samimiyetle söyleyeyim; Anaokullarına benim adım olduğu için geliyorlar. Ama kaliteyi gördükleri için kalıyorlar. Kaliteli olmasa üç ayda çocuğu geri alır.
İlköğrenimi açma fikri veliden mi geldi hocam?
Bizi ilköğrenim okulu açmak için genel eğilim zorladı. Anaokulu bu kalitede, ilk öğrenimi ne yapacağız meselesi zorladı adeta! Önceki yıl İstanbul'da Yönder yani ana şirketimiz açtı 4+4 olarak. İlköğretim okullarımızın ikincisi İzmir'de, üçüncüsü Bursa'da açılacak. İzmir'de de 4 anaokulumuz var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sevgi sonsuz, sevgi karşılıklı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN