Böyle mi olacaktı

Giriş Tarihi: 9.5.2013

Yazarlarımız Bülent Buda, Ertuğrul Aytaç ve Lebip Timor, iddialı kadrosuyla Göztepe'nin ligde kalma mücadelesini, ilk 2'den olan Manisaspor'un da Play-Off şansını son haftaya bırakmasını eleştirdi. Tüm sıkıntılara rağmen iki ekibin hedefe ulaşabileceğini vurguladı

Egeli Sabah'ın Futbol Platformu, liglerin sonuna gelirken temsilcilerimizi değerlendirdi.

* Ahmet Uzan: Manisaspor'da düşüş önlenemiyor. Play-Off şansı son maça kaldı. Adana'da gülebilecek mi?
Ertuğrul Aytaç:
Ne hayaller kurmuştuk. Süper Lig'e direkt çıkacağımızı düşünürken, şimdi Play-Off oynayıp oynamayacağımızın hesaplarını yapıyoruz. Manisaspor'un kaderini bu hafta iki Adana takımı belli edecek. Bugün Adana'ya gidecek olan Manisaspor'un Play-Off oynamak için tek şansı var. Adana'da Adanaspor'u yenmek.
Lebip Timor: Ligin ilk yarısı bittiğinde birisi bana bu tabloyu söyleseydi güler geçerdim. İlk 2 garanti derken freni patlamış kamyon misali uçuruma gidiyorlar. Olası bir deplasman yenilgisi onları Play-Off'un dışına bile itebilir. Takım içinde bir şeylerin değiştiği, ters gittiği bir gerçek. Bu moralsizlikle Play-Off'a kalsalar bile işleri çok zor. Yine de ilk hedef Adanaspor maçı.
Bülent Buda: Suçlu aramayalım ancak önümüzdeki manzaraya da dikkatle bakalım. Ortalık toz duman. Yaşamsal bir maça çıkılıyor. Erciyes rahat. Oynadığı futbolun niteliğinin bilinmesi lazım. Ama belli ki hiç ders çalışmamışlar. Gohou daha maçında iki pozisyona giriyor biri gol. Bu kadar aymazlık fazla. Bu görüntünün Adana'dan başarıyla döneceğini hiç sanmıyorum. Dilerim Play-Off yolunda bir derslik olmaz.

GÖZTEPE'NİN HAYATİ SINAVI
* Ahmet Uzan: Göztepe, Tavşanlı ile ölüm kalım maçına çıkacak. Son haftada ligde kalabilecekler mi?
Bülent Buda:
Havanın sıcaklığını boş verin. Adana Demir için geçerli değil mi o koşullar. Adeta yürüyerek oynadılar. O futbolla puan çıkarmak ancak mucizeyle mümkün. Bakmayın tek gollü yenilgiye. Büyük fark olurdu. Biraz Kazım biraz da rakip takımın golcülerinin beceriksizliği farkı önledi. Haftalardır Ramazan Sal'ın öfkesini anlamış değilim. Her tarafa saldırıyor. İşe bakın. Bunca yatırım son haftada 1 puan almazsa düşecek Göztepe. Yani şaka gibi bir şey. Bu durumla ancak dalga geçilir.
Lebip Timor: Adana deplasmanındaki yenilgi son haftayı kabusa dönüştürdü. Yılın maçına çıkacaklar. Tavşanlı karşısında beraberlik yetse de, rakibe galibiyet gerekiyor. İki taraf için de çok zor bir maç. Ben Göztepe yönetiminin yerinde olsam bu maçı Alsancak'a aldırır, seyirciyi de yanıma alarak 12 kişi ile oynarım. Bu iş buralara kalmamalı idi ama şu aşamada bunların konuşulması çok gereksiz. Taraftara büyük görev düşüyor.
Ertuğrul Aytaç:
Kadere bakın. Bir zamanlar Avrupa'yı titreten, İzmir'de 30-40 bin seyirci önünde sesini gür çıkaran Göztepe, bütün imkanlara rağmen ligde kalma maçını İzmir'de Tavşanlı Linyit ile oynayacağı karşılaşmaya bıraktı. Söylenecek, yazılacak çok şey var. Ama şimdilik susma hakkımı kullanıyorum.

DENİZLİSPOR DERS ALMALI

* Ahmet Uzan: Denizlispor, ligde kalmayı garantiledi. Siz bu sonucu nasıl yorumluyorsunuz?
Lebip Timor:
İşi son haftaya bırakmayarak derin bir nefes aldılar ve ligi kazasız bitirdiler. Kümede kalmak başarı ise bunu başardılar, kutlarız. Ancak şunu itiraf etmeliyim ki, bu görüntü Denizlispor'a yakışmadı. Son 2 sezondan çok ders çıkarmaları lazım. İstikrarlı ve güçlü bir yönetim ile kent ayağa kalkmalı ve eski günlerde olduğu gibi bu lige horozlanmalı..
Bülent Buda: Yıllarca yaşanan olumsuzlukları bir kitap haline dönüştürseler ve herkes dersini çalışsa. Çok zor mu acaba? Neyse ki maçı kazanıp korkulu rüyayı son haftaya bırakmadılar. Ve de futbolla ilişkisi olmayan eylemleri yaşama sokan bir takımla oynadılar. İyi ki hakem olan bitenin farkında idi. Ankaragücü 7 kişi ve sonuç bir biçimde kolaylaştı. Denizli kentin var olan potansiyeliyle ört üşmeyen bir konumda. Bu işe dur diyecek birkaç akıllı adam vardır bu kentte.
Ertuğrul Aytaç: Denizlispor'a bu sezon ders olsun. O güzelim takım, ligde kalmayı Ankaragücü'ne yenerek garantileyebildi. Yoksa, sona kalan, dona kalırdı. İnşallah gelecek sene Denizlispor, PTT 1. Ligi'nde daha güçlü bir kadroyla mücadele eder.

BUCASPOR YÜZÜMÜZÜ GÜLDÜRDÜ
*Ahmet Uzan: Bucaspor, Play-Off'a kalarak İzmir'in gururu oldu. Sizce yeniden Süper Lig'e çıkabilecekler mi?
Bülent Buda:
Rize önünde Fahri'nin çizgiden çıkardığı ve Sercan'ın kale ağzında dışarı vurduğu iki pozisyon kırılma noktasıydı. Yasin'in yaşama yeniden dönmüş gibi bir hali var. Attığı gol bırakın ülkemizde, bütün dünyada jenerik olacak kalitedeydi. Şimdi Play-Off'talar. Ve geçen yılın hastalığı yine nüksetti. Efe Federasyon'a başvurmuş ve kadro dışı. Şimdi olacak iş mi bu? Teknik heyet ve yönetim bu işi çözümlemeli. Ayrıca Zafer'in Play- Off'ta takıma katılacak olması olumlu bir gelişme.
Lebip Timor: Son haftalardaki olumlu futbolu, tecrübeli ayakların klasını konuşturmaları neticesi çok hak ettikleri Play-Off'u garantilediler. Bu başarı benim için sürpriz değil. Zira hem Sait hoca, hem sahadaki oyuncular daha fazlasını hak ettiler ama hesapta olmayan kayıplarla ilk 2 şansını yitirdiler. Play-Off heyecanını ayağımıza getirdikleri için onlara teşekkür borçluyuz. Bu hasret bitsin ve biz de artık Süper Lig'e uzaktan bakmayalım.
Ertuğrul Aytaç: Daha önce de söylemiştim, İzmir'in yüzünü Bucaspor güldürecek diye. Bana göre Play-Off'a resmen kalmanın imzasını Rizespor maçında attı. İnşallah Play-Off'ta Bucaspor, İzmir'in yüzünü güldürür, Süper Lig'de oynayacak bir takımı olur İzmir'in.

AKHİSAR BELEDİYE KAZAYA UĞRAMASIN
* Ahmet Uzan: Akhisar, Antalya'ya yenildiği haftada beklenmedik sonuçlarla düşme hattına girdi. Ligde tutunabilecekler mi?
Ertuğrul Aytaç:
Akhisar, sona yaklaştığı anda Antalya'da beklenmedik bir kaza yaşadı. Bursa'dan puan alan Akhisar'ın, Antalya'da bırakın mağlubiyetini, galibiyetten başka bir sonuç almaması gerekirdi. Ama olanlar oldu. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın dediği gibi Fenerbahçe'nin de azizliğine uğrayan Akhisar'ın ligde kalma savaşı sekteye uğradı.
Bülent Buda: Rutin olarak kirlenen futbol dünyasında temiz kalmak gerçekten zor. Bu sezonun Don Kişot'u Akhisar. Maça gelince 2-0 yenilseler üzülmeyecektim. Ama değil mi ki, eşitliği sağladılar ondan sonra maç kaybedildi. İşte içim ona yanar. Son 2 maç 6 puan tamam diyenlere bir sözüm var. Şu an bu ülkede şehir arası futbol trafiğinde öyle muhabbetler var ki, bilebilsek dudaklarımız çatlar. Kuşkusuz Akhisarlı futbolcular son 2 maça bütün benlikleriyle ruhsal ve fiziksel dinamikleriyle odaklanarak kazanacaklar ve de bekleyecekler.
Lebip Timor: Deplasmanda 3 gol atıp, maçtan puansız çıkmak akıl alır gibi değil. Ancak bu skor bile onların lige tutunma isteklerinin bir göstergesi. Önemli bir avanatajı yitirseler de önemli bir fikstür avantajları var. Rakibi ciddiye alırlarlar ise 2 maçta 6 puan önlerinde duruyor. Hem Karabük hem İstanbul BŞB'nin puan kaybetme ihtimalleri daha yüksek.

Karşıyaka, elinden gelen her şeyi yaptı
* Ahmet Uzan: Play- Off'a kalamayan Karşıyaka, sezonu kapattı. Sizce başarılı oldular mı?
Lebip Timor:
En büyük avantajları kabusları oldu. Zira İzmir'de akıl almaz maçlar kaybederek bir bakıma kendi kaderlerini belirlediler. Adanaspor maçında Banahane'nin eksikliği çok hissedildi. Rakip 3 yabancı ile oyuna tutunurken Karşıyaka yabancısız oynadı. Saha dışında sallanan bir takımı buralara kadar getirdiği için Cihat Arslan ve ekibine gönülden teşekkür borçluyuz. Karşıyaka taraftarı da örnek bir davranışla farkını ortaya koydu ve maç sonunda hem takıma hem de hocaya sahip çıkarak göz kamaştırdı..
Bülent Buda: Adana sezonun belki de en ciddi oyununu oynadı. Ancak özellikle Banahene'siz hücum gücü düşük Karşıyaka rakibin baskısına dayanamadı ve teslim oldu. Bence bu çocuklar çoğu kimsenin ummadığı bir başarının yaratıcılarıdır. Dirençle, istekle tüm sorunlara karşın ligin bitimine kadar yarışmanın içinde kaldılar ve sırtlarındaki formayı cümle alemin diline düşürerek rezil etmediler. O nedenle Cihat Arslan ve futbolcularını kutlamak ve de teşekkür etmek kendini bu takımın yandaşı sayan herkesin ödevidir.
Ertuğrul Aytaç: Karşıyaka, kim ne derse desin, ligde elinden geleni yapmaya çalıştı. Play-Off oynama şansını kullanamadı. Bunun için de Karşıyaka'ya fazla laf söylemek gereksiz olur.

Ertuğrul Aytaç / Bülent Buda / Ahmet Uzan / Lebip Timor

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Böyle mi olacaktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN