Çamurumuz ekonomik değere dönüşecek

İzmir'in arıtmalarından her gün çıkan 800 ton çamur, Çiğli'deki tesiste kurutulacak. Elde edilen toprak parklarda kullanılacak. Ayrıca günde 53 bin metreküp biyogaz üretilecek

Giriş Tarihi: 9.5.2013
Büyükşehir Belediyesi'nin arıtmalardan çıkan günlük 800 ton çamuru tarım alanları ve ek yakıt olarak sanayide kullanılır hale getirecek dev tesisin kurutma bölümü bu ay içinde devreye giriyor. Tesisin çalışmasıyla birlikte, Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi sahasında artık çamur depolanmayacak, bu alanlar yeniden düzenlenecek. Türkiye'nin en büyük çevre yatırımlarından birine imza atan İzmir Büyükşehir Belediyesi, arıtmalardan çıkan çamuru yüzde 92 oranında kurutarak tarım alanları ve kentsel yeşil alanlarda kullanılır hale getirecek. İZSU yetkilileri, temeli geçtiğimiz yıl Mayıs ayında Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu tarafından atılan tesisin 60 milyon liraya mal olduğunu söyledi. Çamurun farklı alanlarda değerlendirilebilmesi için çalışmalar yürüttüklerini belirten İZSU yetkilileri, şu bilgileri verdi: "30 bin metrekarelik alanda 'Çamur Çürütme ve Kurutma' olmak üzere iki kısımdan oluşan tesiste 20 ünite yer alıyor. Kurutucu ünitesi yüzde 95 oranında tamamlandı. Her biri günde 200 ton işlem hacmine sahip 4 adet çamur kurutma ekipmanı monte edildi. Tesiste oluşabilecek kokuyu önlemek amacıyla kurulan kimyasal ve biyolojik koku giderim üniteleri tamamlandı. Çiğli ve diğer arıtma tesislerinden gelen yüzde 25 kuru madde oranına sahip çamurlar 4 kurutucudan geçirilecek. Çamurdaki su buharlaşarak yüzde 92 katı maddeye ulaşacak."

YAKITINI ÜRETECEK

Dev tesisin inşaatı yüzde 50 oranında tamamlanan "Çürütücü Ünitesi" ise yılı başında hizmete açılacak. Çamurda kokuya neden olan organik bileşikler, çamur çürütme işlemi sonrasında biyogaz olarak tanımlanan ve yanabilen gaz bileşenine dönüşeceği için kalan çamurda koku olmayacak. Ayrıca tesiste günde üretilecek 53 bin metreküp biyogaz da çamurun kurutulmasında kullanılacak. Böylelikle tesisin doğalgaz ihtiyacının yüzde 75'i sağlanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çamurumuz ekonomik değere dönüşecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN