Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Rant için gelirse babamı bile tanımam'

Giriş Tarihi: 10.5.2013

Belediye başkanlarının en önemli görevlerinin projeleri ranta değil, kamu yararına göre hazırlaması olduğunu söyleyen Mustafa İnce, "En büyük muhalifim babam. Çünkü 100 dönümlük arazisinin 'tarımsal faaliyet dışında kullanılmayacağı kararı'nın altında benim imzam var" dedi.

Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, bugüne kadar yaptıklarını, geleceğe dönük planlarını Egeli Sabah'a anlattı. Bazı kesimlerin belediye başkanını hırsızlıkla aynı tuttuğunu vurgulayan Başkan İnce, "İyi belediye başkanı 'iyi paylaşan' belediye başkanıdır, tarifi korktuğum bir şeydir. Hiçbir zaman bana uymaz. Bence iyi belediye başkanı bulunduğu alanı mümkün olduğu kadar kamu yararına koruyan ve kendi bildiklerini o bölgenin vizyonuna katandır. Buna bir örnek vereyim. Güzelbahçe'deki en büyük muhalifim babam. Çünkü yaklaşık 100 dönüm arazisi var. 'Bu arazinin yüzde 95'i tarım dışı faaliyetlerde kullanılamaz' kararının altına imzam var. 2004 yılında Tarım Koruma Kurulu'nda görev yaparken attığımı bu imzanın hala arkasındayım. Kamu yararı yerine rant devredeyse, ben babamı bile tanımam" dedi.

BİLİMSEL ÇALIŞMA

1996 yılında Güzelbahçe'de Anavatan Partisi'nin iktidarda olduğu dönemden beri ciddi bir plan yapılmadığına dikkat çeken Başkan İnce, Güzelbahçe için yeni vizyon yaratacak projeleri hazırladıklarını ifade etti. Planları hazırlamadan önce İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nden mimarlık, şehir ve bölge planlama öğrencilerini Güzelbahçe'de ağırladıklarını anlatan İnce, şu bilgileri verdi: "Bu arkadaşlarımızla birlikte bir proje hazırladık. 3 öğretim üyesi eşliğinde 60 öğrenci belli bölgeler seçerek projeler tasarladılar. Türkiye'de ilk kez üniversite yapılan projeler gerçek bir zemine oturtuluyor. Tamamen mevcut imar planlarıyla uyumlu bir proje. Hayal sınırları zorlanarak hazırlanmış bir proje. Pilot seçilen mahallelerimiz var. Yelki, Atatürk ve Yalı Mahallesi. Güzelbahçe artık insanların Çeşme'ye giderken gelip geçtiği bir yer değil, gelip görmek isteyecekleri, sosyal donatı alanları olan bir yer olacak. Yalı Mahallesi'nde feribot iskelesi olarak bilenen yerde, tiyatro binası, opera binası, sinema salonu ve su müzesini kapsayan bir tesis öngörüldü.

3 KATLI KONUTLAR
Çünkü Güzelbahçe'de yapılan anketlerde sosyal alanlara ihtiyaç duyulduğu ortaya çıktı. Bot parklarının olduğu, su sporlarının yapıldığı merkezler yapılacak. Kentsel dönüşüm devam ettirilirken, en fazla 3 katlı konutlar yapılacak. İnsanlar otobandan Atatürk Mahallesi'ne baktığında doğadan başka bir şey görmeyecek. Adı gibi güzel bahçeler olmasını istiyoruz. 16 proje hazırladık. Amacımız projelerin sayısını 24'e çıkarmak. Bu projeler Güzelbahçe'ye yeni vizyonlar kazandıracak."

TAPU MAĞDURLARI

Türkiye'nin kıyı bölgelerindeki en büyük sorunlardan birinin, kıyı kenar çizgisi içindeki evlerin durumunun olduğunu söyleyen Başkan İnce, Güzelbahçe'de de aynı sorunun yaşandığını söyledi. İlçede tapusu iptal edilen 50 kadar mağdur vatandaşın olduğunu söyleyen İnce, sözlerini şöyle sürdürdü: "Devletin tapu kurumu, kıyıda bir yere tapu vermiş. Ondan sonra da kıyı kenar çizgisi nedeniyle tapu iptal davaları açmış. Türkiye'nin kıyılardaki en büyük problemlerinden birisidir. Devlet kamulaştırma yapabilir. Ancak, tapu verdiğin yerin bedelini de vatandaşa ödeyeceksin. Bu konuda atılmış net adım yok. Bu konuyla ilgili bir an önce çalışmalar yapılmalı" dedi. Balıkçı barınağının temel atma töreni sırasında Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile görüştüğünü anlatan İnce, "Törende Bakanımıza şunları söyledim: 'Belki bu proje gerçekleşmeyebilir. Ama sizin olurunuzla otoban ücretsiz olabilir.' Kent konseyi 6 bin adet imza sundu bu konuda kendisine. O sırada otobanların özelleştirilmesiyle ilgili şok bir karar çıktı. Daha sonra bir sonuç alamadık. Umarım Güzelbahçe'ye o ayrıcalığı tanırlar" dedi.

'İŞ VEREREK SEÇİM KAZANILMAZ'
Belediye Başkanı olduktan sonra 3 bine yakın iş başvurusu aldıklarını vurgulayan Başkan Mustafa İnce, "Ben iş vererek seçim kazanılacağına inanmıyorum. Bugüne kadar elimize 3 bin CV geçti. Alabildiğimiz insan sayısı 150. Bunun dışında İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin işçi alma normlarına uyan bütün CV'leri onlara verdik. Bence Güzelbahçe'de eğer 500 kişilik bir iş potansiyeli yaratırsak, işsizliği çözeriz. İzmir'de beklenti çok yüksek. Yeni kıyı düzenlemelerinin ardından insanlara yeni iş imkanları da ortaya çıkacaktır" dedi.

'TATAŞ VE YANDIMATA SÖZ VERDİLER, BEKLİYORUZ'
Hazırladıkları projelerin hepsinin denizi kullanmaya yönelik olduğunu vurgulayan Başkan Mustafa İnce, hızlı feribotlarla en çok 45 dakikada Konak'a ulaşmayı hedeflediklerini ifade etti. Güzelbahçe'de en ucuz dairenin 150 bin lira olduğunu vurgulayan Mustafa İnce, bedeli 1 milyon lirayı bulan evlerin olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Biz de buradaki vatandaşlarımıza buna göre bir hizmet vermemiz gerekiyor. Güzelbahçe için metro bir hayal ama hafif raylı sistem ulaşım koordinasyon planımızda var. Hızlı feribotlar ve doğalgaz bizi rahatlatacak projeler. İzmirgaz Genel Koordinatörü Halil Tataş ve Genel Müdürü Burçin Yandımata 2013 Haziran ayı için doğalgaz konusunda bana söz vermişlerdi. Onlara buradan EGELİ SABAH aracılığıyla sesleniyorum. Haziran ayı geliyor. Doğal gazımızı bekliyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Rant için gelirse babamı bile tanımam'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN