Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bayraktar: İzmir'i yönetmeye talibiz

Giriş Tarihi: 11.5.2013

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, "Artık çevre ve şehircilik son derece öne çıktı. Bu, İzmir için çok önemli. İzmir'i mutlaka geliştirmemiz, parlatmamız lazım" dedi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, seçimlerde İzmir'e önem verdiklerini belirterek, "Yönetime talibiz" dedi. İzmir'e 10,5 yıldır gereken önemin verildiğini belirten Bayraktar, İnciraltı itirazları, Çeşme'deki TOKi tartışmaları, Kocaoğlu'nun İl Müdürü Erpolat ile olan gerilimi ve kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında konuşan Bayraktar, İzmir'in dünyanın en önemli kentlerinden biri olduğunu söyledi. Belediyelerle ortak şekilde çalışmaların yürütüldüğünü söyleyen Bayraktar, sıkıntı yaşanmadığını belirterek, "Parttime ortaklıklar beni tatmin etmiyor" dedi. İzmir'de ilk olarak Vali Kıraç'ı ziyaret eden Erdoğan Bayraktar, ziyaretin Ardından AK Parti'nin Salhane'deki binasında inceleme yaptı. Burada açıklama yaparak habercilerin sorularını yanıtlayan Bakan Bayraktar, dönüşüm konusunda İzmir'de önemli mesafeler alındığını söyledi. Bakan Bayraktar şöyle dedi: "10.5 yıldır hükumet olarak İzmir'e gereken önemi veriyoruz, planlama, bilgi bakımından olsun. 61'nci kabinede önemli bakanlarımız İzmir'den oldu. Dünyanın geldiği durum, Türkiye'nin AB ve dünya ile birleşme yönündeki ciddi gayreti, istikrar ve kalkınma, büyük krizlerin yanında 2008 krizi 1939 krizinden büyük olmasına rağmen, bu dönemde İzmir'i mutlaka bu trendler çerçevesinde geliştirmemiz lazım. Artık çevre ve şehircilik son derece öne çıktı. Bu, İzmir için çok önemli. Büyükşehir'in hudutlarıyla il hudutları çakıştı. Artık köyler de mahalle haline gelecek. Bu şehrin bütünlüğünü, mimari gramer silüet bakımından bütünlüğü sağlayacak. Bu dönemde İzmir'i mutlaka geliştirmemiz, parlatmamız lazım." Bayraktar, "Biz hep söylüyoruz ama İzmir dünyanın önemli kentlerinden biri. Dünyada öne çıkan 30 şehir var, önem bakımından mutlaka ilk 20'nin içerisinde. Bu güzellikleri olan İstanbul yansa, İzmir İstanbul'u yapar. Ama İzmir yansa, İstanbul yapamaz diye bir söylem var. Çok müthiş bir konumu var bunu öne çıkarmamız lazım. İzmir'in marka değerini arttırmamız gerek" diye konuştu.

ÇALIŞMALAR YETERSİZ
Bakan Bayraktar, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile orta çalışmalar yürüttüklerini belirterek şunları söyledi: "Belediyelerle ortak çalışmalarımız var, aramızda bir sıkıntı görünmüyor ama bunlar beni tatmin etmiyor. Mutlaka fiilen sakat binaların dönüşümünü esas arzu ediyoruz. Parttime çalışmak bizi tatmin etmiyor. "
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bayraktar: İzmir'i yönetmeye talibiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN