Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Otantik Pazar örnek oldu

Giriş Tarihi: 11.5.2013

Güzelbahçe Yaka'daki pazarda ağırlıklı olarak organik ürünler satıldığını vurgulayan Belediye Başkanı İnce, "Kadınlarımızı ekonominin içine aldık, alın terlerini değerlendirdik" dedi

Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, kendisine en çok keyif veren projelerden birinin Yaka'daki Otantik Pazar olduğunu belirtti. Türkiye'ye örnek olan bu pazarın kadınlarımızı da piyasaya çekme açısından model olduğunu belirten Başkan İnce, başkan olmaya ne zaman karar verdiğini, eşinin kendisine "hakkını niye helal etmediği"ni, Sarmaşık Operasyonu'nu Egeli Sabah'a anlattı. Eski Belediye Başkanı Ertan Avkıran'a karşı aday olmadığını söyleyen İnce, "Eğer Avkıran tahliye olsaydı, o başkan olacaktı" dedi. Şubat 2009'da CHP Genel Merkezi'ne çağrıldığını ifade eden Başkan İnce, bu süreci şöyle anlattı: "O dönemdeki Genel Başkanımız Deniz Baykal'ın adayı Ertan Avkıran'dı. Tahliye şartı arandığı belirtildi. Ben de Genel Başkanımıza 'Ertan Avkıran'a karşı aday değilim. 19 Şubat 2009'da tahliye olacağı söyleniyor, Ertan Bey başkan olursa, parti bize ne görev verirse layıkıyla yapmaya hazırız. Tahliye olmazsa, partimiz bize ne görev verirse yaparız' dedim. Eğer 19 Şubat 2009'da Ertan Avkıran tahliye olsaydı o belediye başkanı olacaktı." 2009'da paraları olmadığı için Tatile gidemediklerini anlatan İnce, şunları söyledi: "2009'da eşime 'paramız yok, tatile gidemiyoruz' demiştim. O dönemde Güzelbahçe Belediyespor'un başkanıydım. Yaklaşık 20 bin lira dışarıdan kulübe para vermiş, bunu da eşime söylememiştim. Sarmaşık Operasyonu'nda bizi tutukladılar. Ben de 'Spor kulübünün hesaplarına bakın, hem para verip hem de hapiste yatmak istemem' dedim. Sonra tahliye olduk, ama eşim o hesapları görmüş. Bana 'Sana hakkımı helal etmiyorum' dedi." Operasyondan sonra herkesin kendisine "Adayımız sensin" dediğini söyleyen Başkan İnce, "Türkan Miçooğulları beni çağırdı, 'Durma yürü' dedi. 16 Şubat sürecinde eşim, kayınbiraderim ve babam üçümüz toplandık. Babam 'Param yok. Bu tapular senin' dedi. Kayınbiraderim 'Herkese siyaseten ihtiyaç duy, ama para için kimseye minnet etme. Neyimiz varsa senin' dedi. Ben o gün belediye başkanı olmaya karar verdim. Ben öyle bir ortamdan geldim." Güzelbahçe'nin pazar yönünden fakir olduğunu, bu nedenle otantik pazarı açtıklarını söyleyen İnce, "Alaçatı bir vizyon verdi. Oradaki insanlar mal sahibi olarak ya mülklerini kiralıyorlar ya da köşe başında sergiler açıyorlar. Biz de bu işe giriştik. Bademler'in bir köy pazarı vardı. Onları çağırdık. Tartışma açıp, kararı üretici ve pazarda ürün satanlarla verdik. Otantik Pazarı açtık. Amaç üretici kadınlarımızı piyasaya çekebilmek. Yaka mahallesinde bu işi becerdik. Eşimin de bu konuda çok faydası oldu. Pazar günleri açıyoruz. Kuralımız pazarda sergi açanların sadece ürettiklerini satması. Kadınlar üretiyor. Daha önce pazardaki kadınlar köşede oturup 'İnsanlar nereye gidiyor' diye bakıyorlardı. Bugün her şeyi paraya çeviriyorlar. Türkiye'ye örnek bir proje oluştu" dedi. Belediyenin pazardankilerden ücret almadığını vurgulayan İnce, "Pazar yönetimi, sadece oradaki masraflar kadar 1 lira 2 lira ücret alıyorlar. 100 kadınımız buradan ekmek yiyor" dedi.

Her zaman adayım'
Kendisini Güzelbahçe'ye belediye başkanı yapanın CHP örgütünün gücü olduğunu anlatan İnce, "Ben bu dönem belediye başkanı olurum olmam. Ama bu projelerle CHP'nin potansiyel adayıyım. Bu seçim olur, öteki seçim olur. Ben en güçlü adayım. Bu projeleri inkar etseler de ben hep saygı duydum. Mecliste açıkladığım proje Ertan Avkıran'ın yapmak isteği ama onun geliştirilmiş hali. Hiçbir CHP projesine karşı çıkmadım" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otantik Pazar örnek oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN