Anneler Günü'nün en güzel hediyesini aldı

Doktorların "Yaşamaz" dediği, ancak azmiyle herkesi şaşırtan down sendromlu Can, annesine Anneler Günü'nde en güzel hediyeyi verdi, "Melek annem" dedi Hatice Ayan, başka anneler aynı sıkıntıyı yaşamasın diye bugün Ulusal Down Sendromlular Derneği'nde gönüllü çalışıyor

Giriş Tarihi: 12.5.2013
Hatice Ayan, çocuk gelişimi eğitimi gördü. Birçok anne adayından çok daha bilinçli olduğu için, 33 yaşında hamile kaldığında, doktorundan amniyo sentez yapmasını istedi. Ancak doktoru, hamileliğini riskli görmedi. Minik Can, kalbinde iki delik, arızalı kalp kapakçıkları ve down sendromu ile dünyaya geldi. Doktorlar, Can'ı ameliyat etmeyi reddetti, "Nasıl olsa en geç 7 yaşında ölecek" diye. Bir annenin, evladının bir gün bile daha iyi yaşaması için ömrünü verebileceğini bilmezmiş gibi. Hatice Ayan neredeyse tüm ülke kardiyologlarını gezdi, Can'ı ameliyat edecek doktoru bulup sağlığına kavuşmasını sağlamakla kalmadı, bu "hastalıklı" çocuğu lisanslı yüzücü yaptı. Down sendromu, bir yandan Can'ın vücudunun büyümesine engel olurken, bir yandan da o güzel yüreğini herkesi içine alacak kadar büyüttü. Etrafında, ona yardımcı olmaya çalışan görünmez kahramanlar oluşturdu. Can, yaşıtlarının yaptığı pek çok şeyi yapmakta zorlandıysa da altın madalyaları ve yetenekleriyle annesini hep gururlandırdı. Birçok şeyi öğrenmekte zorlanırken, kimse öğretmediği halde, "Melek Annem" diye hitap etmeye başladı, annesine en güzel Anneler Günü hediyesini verdi. Hatice Ayan ile Anneler Günü için, bol ağlama molalı bir röportaj yaptık.

HEPSİ AKRABA GİBİ

Can'ın durumu hamileliğinizde fark edilmedi mi?
- Hayır. Ben çocuk gelişimi mezunuyum. Kendim söyledim "amniyo sentez istiyorum" diye. Hamile kaldığımda 33 yaşındaydım. Doktorum, risk grubunda olmadığımı söyledi.
Ultrasonda da anlaşılmadı mı?
- Ultrasonda da Can gerçekten bilgi vermedi. Femur kemik ölçüleri normal, baş çevresi normal. Boy 48'di, erkek çocuğuna göre biraz küçük ama hiçbir bulgu vermediğinden anlaşılamadı. Hakikaten doğacakmış. Down sendromluların hepsi akraba gibi birbirine benziyor, kolay bulgu veriyorlar ama Can öyle değil.
Amniyo sentez yapılsa veya ultrasonda durum anlaşılsa doğurur muydunuz?
- Hala o sorunun cevabını bulamıyorum. Hani doktor anlasaydı, sorsaydı bana, aldırmazdım. Can'ı tanıdıktan sonra aldırmazdım diyorum.
Can'ın durumunu nasıl öğrendiniz?
- Sezeryanla doğum yaptım. Bir hafta hastanede kaldık, raporu da çıkmaya yakın gördüm. "D.S.?" yazıyordu. Anlamadım. Ben down sendromu diye bir şey bilmiyordum. O çocukları mongol diye biliyordum. Durumu, Can 24 günlükken öğrendim, "Yaşasın yeter" dedim.
Down sendromlu olduğunu öğrenince ne yaptınız?
- Celal beni genetik doktoruna götürdü. Öyle anlaşmışlar. Doktor, "Özel bir bebeğiniz var. Her şeyi yapacak ama geç yapacak" dedi. Şoka girdim. Ağlamaya başladım. "Ağla, ağlama süreci senin kabullenmeni hızlandıracak. Kendini ne zaman hazır hissedersen, insanlarla o zaman paylaş" dedi. Eve geldiğimde odama kapandım, saatlerce ağladım. Kimseyle görüşmedim. Evdekiler de dahil. Elçin Tapan'ın, "Ben Mutlu Bir Down Sendromlu Annesiyim" diye bir kitabı var, onu verdiler bana, sabaha kadar okudum. 2 yıl sonra bir daha okudum. Ağlayarak okuduğum için bir şey anlamamışım. Önce kabullenmeme, sonra isyan, Tanrı ile hesaplaşma, neden benler, sonra bakıyorsunuz değişen bir şey yok. Elinizdeki obje neyse o. Beyaz tabağı siyaha dönüştüremiyorsunuz sonra, "Ben çocuğum için ne yapabilirim" başlıyor.

"YAŞAMAYACAK Kİ"
Can nasıl bir bebekti?
- Çok hareketli bir bebekti. Down sendromlular hep uyur, sessizdir. Yaşama şansı vermiyorlardı. Bir doktor, "Neden bu ameliyatı yaptırmak istiyorsunuz? Yaşamayacak ki" dedi. "Camın önüne yatırın, üstünü açın", yani ölsün diyen doktorlar var. Bir insan çocuğunu nasıl ölüme terk edebilir.

ARKADAŞINA GÖNDER
Anneler Günü'nün en güzel hediyesini aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN