Karşıyaka Belediyesi'ne ret

Büyükşehir'in, Çevre Düzeni Planı ve eklentilerinin iptali için İdare ve Bölge İdare mahkemelerine başvuran Karşıyaka Belediyesi, istediği sonucu alamadı

Giriş Tarihi: 12.5.2013
Karşıyaka Belediyesi'ne yargıdan kötü haber geldi. Karşıyaka Belediyesi, geçtiğimiz Eylül'de Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından kabul edilen 25 bin ölçekli İzmir Büyükşehir Bütünü Çevre Düzeni Planı, Plan Uygulama Hükümleri ve Raporu'nun bütününün yürütmesinin durdurulması için mahkemeye başvurmuştu. Dava dilekçesinde plan yapımına ait esaslara dair yönetmelik ve kapsamındaki yasal mevzuata da aykırı davranıldığını belirten Karşıyaka Belediyesi, söz konusu plan ve plan raporunun kesinleşmiş ve uygulanan belediye meclis kararlarına, mevcut tesislere, imar mevzuatına, planlama ve şehircilik ilkelerine, kazanılmış haklara, önceki plan esaslarına ve kamu yararı ilkelerine aykırı olduğu iddia etti. Karşıyaka Belediyesi; bu nedenle planın öncelikle tamamının yürütmesinin durdurulmasını, ardından da iptalini istedi. Karşıyaka Belediyesinin kendi sınırları içindeki bölümlerle ilgili değil de planın tamamının iptalini isteyerek dava açması büyükşehir belediyesinde şaşkınlık yaratmıştı.

BÜYÜKŞEHİR KAZANDI
İdare Mahkemesi, Karşıyaka Belediyesi'nin talebini reddetti. Bunun üzerine Belediye davayı Bölge İdare Mahkemesi'ne taşıdı, ancak buradan da umduğu sonucu alamadı. Bölge İdare Mahkemesi de yerel mahkemenin verdiği kararı onadı. Bu arada Şehir Plancıları ve Mimarlar Odası İzmir Şubeleri'nin aynı konuda açtığı açtığı davalarda da mahkeme Büyükşehir'i lehine karar verdi, yürütmeyi durdurma taleplerini reddetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karşıyaka Belediyesi'ne ret
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN