Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir, göçe fren olacak

Başkan Zolan, Denizli büyükşehir olunca; ilçe ve beldelerin de iyi hizmet alacağını söyledi, "Yaşam kalitesi yükselecek, ekonomi gelişecek. İnsanlarımız merkeze göç gereği duymayacak" dedi

Giriş Tarihi: 13.5.2013
Egeli Sabah'ın geleneksel Sabah Kahvesi'ne konuk olan Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, geride kalan 4 yılı değerlendirdi, bundan sonraki projelerini anlattı. Sabah Gazetesi Ege Bölge Temsilcisi ve Egeli Sabah Genel Yayın Yönetmeni Ünal Ersözlü ile Egeli Sabah Haber Müdürü İlker Çoban'a anlatan Zolan, Denizli'nin büyükşehir statüsüne geçmesiyle iç göçün azalacağını söyledi.
Denizli'nin büyükşehir olması kente ne katacak?
- Büyükşehir belki göç anlamında da fren olacak. Çünkü ilçe belediyeler daha iyi hizmet imkanlarına kavuşacak. Büyükşehir, Denizli'nin en büyük beklentisiydi. Yeni kurulanlarla birlikte 19 ilçe olduk. Büyükşehir'i de sayarsak 20 tane belediyemiz olacak. Acıpayam, Tavas, Sarayköy gibi mevcut ilçeler devam edecek. Sadece ilave olarak Akköy ilçemizin ismi Bakanlar Kurulu Kararı ile Pamukkale oluyor. Sınırları da genişliyor. Dünya markası olarak gördüğümüz bir değerimiz. Merkezde iki ilçe oluştu. Eski adıyla Akköy, Pamukkale olarak merkeze doğru genişledi. Bir de Merkez Efendi var. Merkez efendi, Denizli'de dünyaya gelen ve Kanuni döneminde yaşayan bir büyüğümüz, değerimiz. Onun da ismi burada yaşasın ve bu değer çocuklarımıza aktarılsın istedik.

GÖREV DAĞILIMI OLACAK
Büyükşehir olunca ilçe belediyelerle nasıl bir görev dağılımı olacak?
-
Büyükşehirle tüm ilçelerde bir hizmet standardını yakalayacağız. Denizli Belediyesi şu anda her türlü ayrıntı ile ilgileniyor. İnşaat ruhsatından açma ruhsatına, sokakların detaylarından günlük işlere kadar. Merkezdeki büyük projeleri de yapıyoruz. Bu da hızımızı yavaşlatıyor. Birilerinin günlük işlere bakması, birilerinin de büyük projeleri, vizyonu ortaya koyması, şehri alıp başka boyuta götürmesi gerekiyor. Sistem günlük işleyiş içinde zamanı biraz daha boşalmış olacak.
İlçelerde hizmet kalitesi artacak mı?
-
Büyükşehir, merkezdeki vatandaşa ileride önemli artılar sağlayacak. Denizli'nin marka şehir anlamında önemli değerleri var. Marka şehir sadece il merkezi ile olunmaz. Tüm ilçeleri ile tüm beldeleri, köyleri ile o seviyeye gelmesi, o standardı yakalaması gerekiyor. Onun için gittiğimiz ilçelerde, beldelerde artısı gün yüzüne çıkmamış, tanıtılmamış değerlerimiz var. Onlara büyükşehir ile sahip çıkılacak, tanıtımları yapılacak. Örneğin Serinhisar leblebisi bilinmez. İşin mutfağındadırlar, hamallığını yaparlar. Ama leblebinin servisini başkası yapar. Servisi yapan tanınır, bahşişi, teşekkürü o alır. Ama kahraman mutfaktakilerdir. Onlar da gözüksün istiyoruz. Onların önünü açmak istiyoruz. Önleri açılınca niye göç etsinler ki!"
Metropole yeni bağlanan ilçelerin ihtiyaçlarını belirlemeye yönelik çalışmanız var mı?
- Denizli'nin büyükşehir belediyesi olması ile birlikte yeni ilçeleri dolaştım. Şu anda 18 ilçemizin 15'ini ziyaret ettim. Gittiğimiz yerlerde geniş toplantılar, birebir görüşmeler yapıyoruz. Bizimki sohbet havasında bir fikir ve arama toplantısı oluyor. Daha sonra oluşturduğumuz komisyonlar gidiyor. Komisyondaki arkadaşlar o ilçedeki evraklar, personel sayısı, araçların, hizmet binalarının durumu, ihtiyaçlarını belirliyor. Altyapısı, kanalizasyonu, spor tesis var mı, gibi... Önümüze ihtiyaçları içeren bir liste gelecek. Aciliyete göre ihtiyaçlar belirlenecek. 30 Mart akşamı ihtiyaç arşivimiz hazır olmuş olacak. Zaman kaybedilmeyecek. Seçilirsek, ilçelerde Büyükşehir hizmet birimleri kuracağız. Büyükşehir o ilçenin içme suyu, kanalizasyonu, itfaiye, mezarlık, yol ve bazı parkların bakımı gibi bir takım hizmetlerden sorumlu olacak. İlçenin büyüklüğüne göre, itfaiye teşkilatına özel önem verilecek. Çünkü yangına, belli bir sürede ulaşma kriterlerimiz var. Bir yandan Büyükşehir hizmet götürürken ilçe belediyesi de hizmetlerine devam edecek. Köyler de, beldeler de çift yönden hizmet alacak."
Büyükşehir olunca kent merkezine gelen göç duracak mı?
- İlin bütününe baktığınızda o ilin bütün değerlerine büyükşehir bütün bakacak. Bütüncül yaklaşım, hem yapılanma, hem değerlere sahip çıkma, hem de ilçelerin kendine göre avantajları, özelilkleri var. Bu özellikleri ön plana çıkarıp, gündeme taşıyarak o doğrultuda gelişmesini sağlamak gerekiyor. Büyükşehir, belki göç anlamında da fren olacak. Doğa ile iç içe ama belli bir standartta belediye hizmetlerini almış, küçük yerleşimlerini talep edilebilir hale getirmemiz gerekiyor. Bu da kentten köye geri dönüşü hızlandıracak. Veya nüfusla ilgili göçün önünü kesecek.
Büyükşehir gelirleri nasıl etkiler?
- Dünya markası Pamukkale, 1500 nüfuslu bir beldenin sınırları içinde. Oradaki belediyenin de imkanları, istese de yapabilecekleri belli. Bu noktada elleri, ayakları bağlı gibi. Örneğin Karahayıt. Sağlık turizmi açısından Türkiye'nin en önemli merkezlerinden biri. Ama orası da bir belde belediyesi. Yapabilecekleri, yapamayacakları belli. Bunlar büyükşehir sınırları içine girdiğinde oraya gelen misafirleri ağırlayabilecek bir hale getirme imkanına sahip olacağız. Bugün oraya gidip yapamayız. Pamukkale ve Karahayıt gibi daha bir çok değerimiz var. Onlara sahip çıkma anlamında Büyükşehir lokomotif görevi yapacak. Merkezdeki hizmetler de katlanacak. Çünkü Büyükşehir statüsü ile kaynaklar artacak. Her yıl en az 100 milyon lira ek kaynak gelecek.

'Eğer sevdiğine kavuşamıyorsan bulduğunu seveceksin'
Denizli'yi yapılacak 2. havaalanının durumu nedir?
- Çardak'tan sonra yapılması öngörülen 2. havaalanı ile ilgili yer arayışı sürüyor. Projeleri üzerinde çalışılıyor. Yeni havaalanının Denizli'ye yakın olmasına bakıyoruz. Ulaştırma Bakanımız Sayın Binali Yıldırım, son gelişinde "Sevdiğine kavuşamıyorsan, bulduğunu seveceksin" dedi. Pamukkale'de aramaya devam ediyoruz. Çünkü Denizli bir turizm, sağlık turizmi kenti. Bizim öncelikle sağlık turizmini öne çıkarmamız lazım. Çünkü potansiyel yüksek. Termal sularımızın hem sıcaklıkları hem içerikleri değişik. Bu bir zenginlik. İnsanları sağlığa yöneltirken yormadan getirmeniz lazım. Çünkü turist rahat etmek istiyor. Yeni havaalanı ile onların kente gelişlerini rahatlatmamız lazım. Bazen uçaklar Denizli'ye inemiyor. Uçaklar ya İzmir'e ya Antalya'ya iniyor. Bu noktada da konforu ve güvenceyi de tam sağlayamıyoruz. İzmir'le Denizli arasında 250, Antalya'dan 230 kilometrelik yol var. İniş kalkışlarda iptallerin yaşanmayacağı yer Denizli merkezidir. Her açıdan uygundur. Bazı teknik çalışmalar sürüyor. Yapım şekli nasıl olur onu bilemiyoruz ama havaalanımızı sevmek zorundayız. Biz noktasal olarak değil ama bölgesel olarak Pamukkale'nin alt kısmındaki ovaları önerdik."

'Bize nerede bir görev verirlerse orada oluruz'
Yerel seçimlerde yeniden aday olacak mısınız?
-
"Bizde adaylık mekanizmaları çok farklı. Başta teşkilatlarımız, büyüklerimiz, nihai kararı onlar veriyorlar. Tabi ki bunun aşamaları var. Kamuoyu araştırmaları yapılıyor. Teşkilatlarla ilgili toplantılar yapılıyor. Bununla ilgili genel merkezde değerlendirmeler yapılıyor. Sonuçta eğer partiyi burada temsil edebilme ve başarılı olabilme noktası var ise o kişi aday olarak gösteriliyor. İnşallah o sınavlardan geçeriz diye düşünüyoruz. Sonuçta biz Türkiye'ye yapılan 10 yıllık hizmetin bir parçasıyız. Nerede görev verirlerse orada oluruz. Resmi olarak herhangi bir açıklamada bulunmuyoruz."

'Gazilerimizi davet ettik'
Türkiye'deki gazi derneklerini 15 Mayıs'ta Denizli'de misafir edeceksiniz. Neden?
- 15 Mayıs bizim milli mücadele günümüz. İzmir'in işgali ile birlikte 15 Mayıs'ta o dönemki müftümüz Ahmet Hulusi Efendi, sancağı alarak Bayramyeri Meydanı'na geliyor. Orada milli mücadele ile ilgili bir fetva veriyor. Halka; "Düşmana karşı hiçbir şey yapamasanız dahi yerden 3 taş alıp atın" diyor. Bu yüzden 15 Mayıs'ta Türkiye'deki tüm gazi derneklerini Denizli'ye davet ettik.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir, göçe fren olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN