EXPO'ya desteğe hazırım

Giriş Tarihi: 15.5.2013

Diyarbakır'a atanan İzmir Valisi Cahit Kıraç, EXPO 2020 adaylık sürecini yeni Vali Mustafa Toprak'ın yürüteceğini belirtti, "İstenirse her türlü desteği veririm" dedi

Valiler kararnamesi ile 6 yıldan fazla bir süreden beri görev yaptığı İzmir'den Diyarbakır'a atanan Vali Mustafa Cahit Kıraç, görevini yeni Vali Mustafa Toprak'a devretmeden önce başlattığı veda turları kapsamında Egeli Sabah'ı ziyaret etti. Sabah Gazetesi Ege Bölge Temsilcisi Ünal Ersözlü ve Egeli Sabah ekibi tarafından ağırlanan Kıraç, İzmir'in EXPO 2020 adaylık sürecinin bundan sonra yeni Vali Mustafa Toprak tarafından yürütüleceğini söyledi. İstenildiği taktirde EXPO konusunda her türlü desteği vermeye hazır olduğunu da belirten Kıraç şöyle dedi: "İzmir mutlaka dünya şehri olarak bir marka şehir olarak yerini alacaktır. Biz her zaman yeni Valimizin yanında olacağız. Daha önce de konuşmuştuk, bundan sonra da konuşuruz. Kendisiyle İzmir ile ilgili ön bir görüşme yaptık. EXPO süreci hakkında bilgilendirdim. Bundan sonra kendisi ilgilenecek. Biz elimizden geldiği kadarıyla ona destek olmaya çalışacağız. Zaten hazırda çalışmalarını sürdüren bir ekip var. Ben artık sürece dahil olmayacağım, yeni görevim var. Bizden bir talepleri olursa biz her türlü desteğe hazırız." En uzun süre çalıştığı ilin İzmir olduğunu söyleyen Kıraç, 7 yıla yakın bir süre İzmir'de görev yaptığını belirterek şunları söyledi:

"DÜNYA KENTİ OLACAK"
"Bu ayın 21'inde İzmir'deki görevimi bırakacağım. İzmir her şeye layık bir şehir. Bir dünya kenti olma yolunda hızla ilerliyor. Hedef noktaya ulaşılması için herkesin çalışması gerektiğine inanıyorum. Özellikle turizm ve ulaşım alt yapısı çok önemli yatırımlar yapıldı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı sayın Binali Yıldırım'ın İzmir'den olması çok büyük bir şanstı. İzmir Kalkınma Ajansı da çok iyi işlere vesile oldu. Türkiye'nin en başarılı ajansı olarak çalıştı. Üniversite kenti İzmir'de eğitim alt yapısına da büyük önem verdik. Üniversitelerle çok iyi işbirliği sağladık. Ayrıca okuma yazma oranlarını da önemli noktalara getirdik. Bu bir nöbet değişimidir. Bir yıl da kalsan, 50 yıl da kalsan o gün geliyor ve görevin bitiyor. Önemli olan geride iyi bir intiba ve hoş bir seda bırakıp ayrılmaktır. İnşallah İzmirlilerde de iyi bir intiba bırakmış oluruz. Giderken "Allah razı olsun" dedirtirsem bu bana yeter."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
EXPO'ya desteğe hazırım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN