Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Turizm için felaket olur'

Giriş Tarihi: 17.5.2013

ETİK Başkanı İşler, yeni içki yasası için böyle dedi. İşler, yasakların rekabet gücümüzü azaltacağını belirtti, "Bunu turiste anlatamayız, o da kendine yeni ülkeler bulur" dedi

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, alkollü içki ve sigaraya yönelik hazırlanan yeni tasarının yasalaşması halinde özellikle turizm sektörünün büyük darbe yiyeceğini söyledi. Yasanın başta İstanbul olmak üzere şehir merkezlerindeki oteller için büyük risk olacağını ileri süren İşler, "Alkolü ve tütünü destekleyen bir tutum içinde olmamız düşünülemez. Ancak bir de bazı gerçekler var ve bunları göz ardı edemeyiz. Uluslararası bir iş yapıyorsanız ve uluslararası rekabet içindeyseniz, rakiplerinizin gerisinde olamazsınız. Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeli tesisler birer uluslararası marka olmuştur. Sektörün ve yatırımların hız kesmesini istemiyorsak yasa acilen yeniden gözden geçirilmelidir" dedi.

10 YIL ÖNCESİNE DÖNERİZ

Tasarıyla gelen alkol satışına ilişkin kısıtlamaların Türkiye turizmi için bir felaket olacağını ifade eden Mehmet İşler, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bugün turizm sektörünün bileşenlerini oluşturan tesislerin tamamına yakını alkollü hizmet vermektedir. Evrensel bir sektör olabilmenin de en önemli özelliği uluslararası düzeyde rekabet gücünü artıracak enstrümanları ülke genelindeki tüm tesislerle aynı anda çalabilmekten geçer. Bugün baktığımız zaman hizmet verdiğimiz hedef kitle Avrupalı turisttir. Avrupalı turistin de tükettiklerinden biri alkollü içecektir. Özellikle bira onlar için meşrubat, su gibi bir içecektir. Bu yasağı turiste anlatamayız. Bu durumda kendine yeni ülkeler bulacaktır. Bu durum turizmin son 10 yılda aldığı yolu tekrar geri gitmesi demektir." Tasarı yasalaşırsa rekabet gücümüzün azalacağını söyleyen İşler, Türkiye'nin dünya turizminde ülkelere gelen ziyaretçi bakımından 6, turizm gelirleri bakımından da 9'uncu sırada bulunduğunu hatırlattı. İşler, bu tablonun oluşması için sektörün büyük emek harcadığını, ancak bu yasa ile sektörün büyük bir düşüş yaşayacağını belirtti. Yasanın derhal geri çekilmesi gerektiğini vurgulayan İşler, aksi halde yatırımların da hız keseceğini belirtti, "En az yatırımla en fazla istihdam sağlayan sektörlerden biri olan turizmin uzak geleceği de pek parlak olmayacaktır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Turizm için felaket olur'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN