Türkiye'nin en iyi haber sitesi

13 tesisi açacak 22 temel atacak

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ayrıca, yaklaşık 713 milyon liraya mal olacak 55 sulama ve gölet tesisi yatırımının da müjdesini verecek

Giriş Tarihi: 18.5.2013
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, yaklaşık 713 milyon liraya mal olacak 55 yatırım müjdesiyle İzmir'e geliyor. Eroğlu, yarınki İzmir programı kapsamında ayrıca yapımı tamamlanan 13 tesisin açılışını yapacak ve 22 tesisin temelini atacak. Bakan Veysel Eroğlu, önce Aliağa Demokrasi Meydanı'nda düzenlenecek törenle yapımı tamamlanan 13 tesisin açılışını yapacak, inşa edilmesi planlanan 22 tesisin de temelini atacak.

TEMELİ ATILACAKLAR

Açılışı yapılacak olan Dikili Harputlu ve Foça Arpaçay göletleri, Bergama Kıranlı Yerüstü Sulaması, Kemalpaşa Çambel Nif Çayı Islahı, Ödemiş Yandereleri 1. Kısım, Ödemiş Gölcük Gölü Yandereleri, Bakırçay Havzası Taşkın Koruma 1. ve 2. kısımlar, Küçükmenderes Havzası 2. Kısım, Bakırçay Havzası Taşkın ve Rusubat Kontrolü, Aliağa Yenişakran Beldesi Arapboğan Deresi 2. Kısım, Bergama Sarıcaoğlu Köyü Kavşak Deresi, Küçükmenderes Ana Yatak Sanat Yapıları 2. Kısım tesisleri ile 1880 dekar tarım alanı suya kavuşacak. Ayrıca bu tesislerle 3 köprü yapılacak ve 22 yerleşim yeri ile 7 bin dekar arazi taşkınlardan korunacak. Temeli atılacak Kiraz Haliller ile Aliağa Çıtak, Kemalpaşa Yukarıkızılca, Aliağa Yenişakran, Torbalı Karakızlar Bergama Karalar gölet ve sulamaları; Kiraz, Tire Yenişehir, Menemen Emiralem, Menemen Süleymanlı göletleri; Bornova Karaçam, Kemalpaşa Bağyurdu, Torbalı Aslanlar göleti ve sulamaları; Ödemiş Bademli, Kiraz, Menemen Emiralem, Tire Yenişehir, Dikili Harputlu sulamaları; Seferihisar Ürkmez Sulaması Rehabilitasyonu, Küçükmenderes Ana Yatak Düzenlemesi 1. Kısım, Küçükmenderes Havzası Taşkın ve Rusübat Kontrolü 1. Kısım, Küçükmenderes Havzası 3. Kısım inşaatları ile de 33 bin 400 dekar tarım alanı suya kavuşturulacak. 2 bin 375 kişiye de istihdam sağlanacak. Ayrıca bu tesislerin tamamlanması ile 3 bin 700 dekar alanın sulama şebekesi yenilenecek, 8 yerleşim yeri ve 5 bin 940 dekar alan taşkınlardan korunacak.

55 MÜJDE

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, programı çerçevesinde İzmir'e, 55 müjde vereceği belirtildi. Baraj, gölet, içmesuyu, dere ıslahları, ağaçlandırma fidan üretimi, orman köylülerine kredi ve otomatik meteoroloji gözlem istasyonlarından oluşan 55 müjdenin yatırım bedeli ise yaklaşık 713 milyon lira olduğu ifade edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
13 tesisi açacak 22 temel atacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN