Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Süt, göçe ilaç oldu

Tire Süt Kooperatifi Başkanı Eskiyörük, "Süt değer kazandı, göç tersine döndü. Şimdi hedefimiz Tire'deki modeli bütün havzaya yaymak" dedi

Giriş Tarihi: 18.5.2013
İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu toplantısının 41'ncisi Tire'de yapıldı. Toplantıda tarım ve hayvancılıkta göçü engellemek için kooperatifçiliğin önemi vurgulandı. Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı'nın başkanlığında yapılan toplantıya Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek, Kaymakam Hüseyin Ergi, Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük katıldı. Açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Tire Süt Kooperatifi ile yürüttükleri "Okul Sütü" projesinin Türkiye'ye örnek olduğunu kaydetti, "Hükümetimiz bunu tüm Türkiye okullarına yaydı. Çocuklarımızın sağlıklı beslenmesi için çok önemli bir proje. Özellikle süt hayvancılığının gelişmesi için de bu talebin artması üreticilerimize ve sektöre çok büyük katkı sağlayacak" diye konuştu.

HAYVANLAR KURTULDU

Mahmut Eskiyörük de okul sütü projesi ile gibi pek çok hayvanın kesilmekten kurtulduğunu vurguladı. İlçeden göçü tersine çevirmek için bir model yaratmaya çalıştıklarını anlatan Eskiyörük, "Sütün değer kazanmasıyla ilçemizdeki göç tersine dönmüştür. Bölgede önce tütün, ardından da pamuk tarımının bitmesiyle lokomotif sektör süt hayvancılığı olmuştur" dedi. Şu anda 2 bine yakın kooperatif üyesi, 246 kişilik istihdamın yanı sıra sütün tamamının da soğuk zincire alındığını ve gıda güvenliği sağlandığını söyleyen Eskiyörük, üreticinin sırtından geçinmeye kalkanlara karşı da mücadele ettiklerini belirtti.

"SÜTÜN BAŞKENTİ TİRE"
Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek de ilçenin başta sanayi olmak üzere bir çok alanda gelişim gösterdiğini vurgularken Kaymakam Hüseyin Ergi de "Sütün başkenti Tire'de büyük firmaların yatırım yapması bizleri sevindiriyor. Bu modele en büyük desteği veren Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Pınar Grubu'na çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Sponsorlar belli oldu
Süt sektörünün tüm paydaşlarının 20 ve 21 Mayıs günleri bir araya gelerek, sorunların ve çözüm önerilerinin konuşulacağı 2. Ulusal Süt Zirvesi'nin sponsorları Ziraat Bankası, İzmir Ticaret Odası, Unilever Türkiye, İzmir Ticaret Borsası ve İzmir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği olarak açıklandı. Zirvenin destekçileri de Bayer, Bioiyot, Egevet, Gemak, Kromel, Milkomak, Te-Ta, Türk Ekonomi Bankası, Tire Süt Kooperatifi, Tulsan, İzmir Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ve İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odası'ndan oluşuyor. Geçtiğimiz seneki Ulusal Süt Zirvesi'nin çok verimli geçtiğini söyleyen İzmir Yoğurtçular ve Sütçüler Odası Başkanı Nurettin Aydın, bu zirvenin sadece akademisyenler veya büyük şirketler yerine tabana eğilerek panayır şeklinde kutlanmasını istediklerini, ileride bunun da olacağını umut ettiklerini dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Süt, göçe ilaç oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN