Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tatilcinin canı Allah'a emanet

Giriş Tarihi: 18.5.2013

Gümüldür, Ürkmez ve Özdere'de insanlar hastane yollarında ölüyor. Halk 24 saat görev yapacak doktorların bulunacağı hastane istiyor

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde geçtiğimiz 18 Nisan'da deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan'ın annesi Zekiye Ercan'ın kalp krizinden yaşamını yitirmesinin kardiyolog eksikliğine bağlanması uzun süre gündemden düşmezken, İzmir'in Menderes ilçesinin sahil beldelerinde de benzer sıkıntının yaşandığı ortaya çıktı. Her yıl on binlerce yerli ve yabancı turistin geldiği Gümüldür, Özdere ve Ürkmez'de oturan vatandaşlar acil vakalara müdahale edebilecek doktor bulamadıklarını belirtti, "Yaz geliyor. Geçtiğimiz yıllarda birçok doktor yokluğu nedeniyle can vermişti. Yine aynı acı olaylar yaşanmasın. Herkes hastasını Kuşadası ya da Seferihisar'a götürmek zorunda kalıyor. Mesafe uzun olduğundan acil durumda hasta yolda ölüyor. Sahillerde 24 saat uzman doktor görev yapmalı" dedi. Konuyla ilgili açıklama yapan İzmir Halk Sağlığı Müdürü Doç. Dr. Mustafa Tözün, "Çalışmalarımıza iki hafta önce başladık. Kuzey Genel Sekreterliği merkezinde toplum sağlığı merkezlerinden destek alıp hastanelerin acillerindeki doktor sayısını artıracağız. Menderes'te bir açık olduğu ve bölgeye uzak kaldığı söylendi. Bunun için nöbet birimi oluşturulacak" dedi.

HALKIN NABZINI TUTTUK

EGELİ SABAH olarak bölgede yaşayan vatandaşların nabzını tuttuk. Bazıları şöyle:
Sevgi Tektaş (23-Sekreter): Gümüldür'de yaşıyorum. Yazın yerli ve yabancı turistlerin bölgeye gelmesiyle Gümüldür, Özdere ve Ürkmez'in toplam nüfusu 400 bini buluyor. Zaman zaman sağlık problemleri yada kazalar oluyor. Bu gibi acil durumlara bakacak doktor olmuyor. Herkes hastasını Kuşadası'na ya da Seferihisar'a götürüyor. Buralarda 24 saat görev yapan uzman doktorların bulunması şart. Yoksa insanlar ölmeye devam eder.
Adnan Kazançlı (47-Taksi şoförü): Özellikle kışın doktor sıkıntısını çok yaşıyoruz. Mesleğim gereği, kalp krizi geçirdikten sonra hastaneye yetiştiremediğimiz için ölen çok kişi oldu. Yılın 365 günü acil hastalara müdahale edebilecek bir yer olması gerekiyor.
Ahmet Kaya (51- Emekli): Özdere'de yaşıyorum. Arkadaşımız Abdullah Bahçeci evinde kalp krizi geçirdi. Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'ne götürürken öldü. Niyazi Yavaş bıçaklandı, Seferihisar'a götürülürken kan kaybından yolda öldü.
İsmail Özkopu (Çukuraltı Muhtarı): 20 yıllık muhtarım. İnsanlar burada mucize yaşıyor. Saat 17.00'den sonra sağlık ocakları kapanıyor. Gece saatlerinde hastaları götürebileceğimiz bir hastane yok. Acil durumlarda hastaneye yetiştirirken ölüyorlar. Burada 6 tane büyük otelimiz var. Yüzlerce pansiyon var. 2 büyük kamp bulunuyor. Bu nedenle hastane olması gerekiyor.
Sinan Torun (27- Erkek kuaförü): Geçen yıl babam fenalaştı. Menderes'ten ambulans gelen kadar hayatını kaybetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tatilcinin canı Allah'a emanet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN