Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Koltuklarda niye erkek siyasetçi var'

AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli, "Nasıl oluyor da nüfusun yarısı biz kadınlardan oluşuyor ama iş yönetmeye gelince sadece erkekleri görüyoruz? Yerel meclislerde eşit temsili sağlamak zorundayız" dedi

Giriş Tarihi: 19.5.2013
AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli, önümüzdeki yerel seçimlerin ülkemizin demokrasi yolunda ilerlemesinin bir göstergesi olmasının sağlanabileceğini, bunun için bütün partilerin yerel meclislerde kadınların temsil oranını arttırması gerektiğini söyledi.Tüm Bürokratlar ve İşadamları Sosyal Yardımlaşma Derneği'nin (TÜMBİAD) Ankara'da 'Kadın ve Siyaset' konulu toplantısında konuşma yapan Denizli, kadınların mecliste milletvekili olarak yer alması kadar önemli olanın yerel meclislerde yer alması olduğuna vurgu yaptı. Denizli, "Çağdaş kentler için yerel meclislerde kadın siyasetçilerin sayısının artması gerekiyor" dedi. Denizli şöyle konuştu: "Kadının yerel siyasette yer almasını isteyenler çoğunlukla kadınların büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanı olmasına vurgu yapıyor. Evet, bu talep haklıdır ve yerindedir ama yeterli değildir. Sorun tek başına belediye başkanının cinsiyeti değil ki. Sorun siyaset yapma biçimini fazlasıyla erkek egemen olması. İş kadın belediye başkanıyla bitmiyor. Yerel meclislerin yapısı kadın bakış açısının yerel siyaseti şekillendirmesine engel oluyor."

YEREL YÖNETİM ANNE GİBİ
Denizli kadınların yerel meclislerde yeterince temsil edilmediğini ve bunu yaşadığımız kentlerle ilgili şikâyetlerimizin üzerinde etkisi olduğunu belirterek şunları söyledi: "Bunun değişmesi gerekiyor. Bunu başlatacak olanlar karar alma mekanizmasında çoğunlukta oldukları için erkekler. Evet, siyasette yer almak için kadınlarında yapması gerekenler var ama asıl problem statükoyu değiştirmekte isteksiz olan erkekler. Ben fazla katılamasam da içinde haklılık payı olan genel bir kanaat var. Vatandaş devleti tanımlarken baba diye tanımlıyor. Siz bu benzetmeyi beğenin ya da beğenmeyin vatandaş kendi algısıyla böyle tanımlıyor. Vatandaş için devlet babadır. Bu benzetmeden gidersek yerel yönetimler ise annedir. Vatandaş annesinin kendisine ince ince dokunmasını ister. Hani o kadınca bakış açısı o kadınca iş görme var ya, işte bu çok iyi bir şeydir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Koltuklarda niye erkek siyasetçi var'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN