Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kredi kapatmak ceza olmamalı'

İTO Başkanı Ekrem Demirtaş kredisini erken kapatmak isteyen üyelerinden bankaların komisyon adıyla yüksek ücretler almasına tepki gösterdi, "BDDK duruma müdahale etmeli" dedi

Giriş Tarihi: 19.5.2013
İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, kredilerini erken ve toplu ödeme yaparak kapatmak isteyen üyelerinden komisyon adı altında çok yüksek ücretler alındığına yönelik şikayetlerin her geçen gün arttığını belirtti, "Bu üyelerimizden ceza gibi ücretler alınmamalı" dedi. Başkan Demirtaş, Türkiye ekonomisinin gösterdiği istikrara paralel olarak faizlerin düştüğünü, özellikle mevduat ve konut faizlerinin dibe yaklaştığını söyledi. Tarihin en düşük faiz oranlarıyla borçlandıklarını söyleyen Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yıllık faiz oranları, 10 yıl önceki aylık faiz oranları kadar. Ancak iş dünyası, üyelerimiz hala yurtdışındaki rakiplerine göre yüksek daha oranlar ile borçlanıyor. Tasarruf miktarının da yetersiz olduğunu düşünürsek, başta KOBİ'ler olmak üzere iş dünyasına daha iyi kredi imkanları sağlanmalı" dedi.

KAPATMA SIKINTISI
İş dünyasının yeteri kadar kredi bulamamasının üstüne, bankalarla kredi ödemeleri konusunda da sıkıntılar yaşadıklarını belirten Demirtaş, "Üyelerimizin, bankalarla ilgili erken kredi geri ödemesi sırasında, son günlerde karşılaştıkları sorunlar ve özellikle yüksek, ceza gibi ücret ve komisyonlarla ilgili şikayetleri arttı. Sadece şikayetler değil, bankaların bu işlem için aldıkları ücretler de artıyor. Bankalar, verdikleri kredi nedeniyle bir karşılık ayırıyor olabilirler. Ama hiçbir şekilde kredisini erken kapatan üyelerimizden komisyon gibi adlar altında cezaya benzeyen ücret alınması kabul edilemez" dedi. Demirtaş, bu konuda bir standart da olmadığını belirterek şöyle konuştu: "Evet, bankalar ile müşterileri arasında yapılan sözleşmelerin şartlarının serbestçe belirlenmesi bir piyasa gerçeğidir. Ama özellikle işletme kredilerinde son zamanlarda karşılaşılan yüksek hatta bazen fahiş erken geri ödeme cezalarını 'sözleşme özgürlüğü' gerekçesine dayandırmak, adalet koşullarına uymuyor. Beklentimiz, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun bir yol gösterici olarak duruma müdahale etmesidir. Bazı bankalar tarafından alınan kredi kapatma komisyonuna tavan getirilmesi için yasal bir düzenleme yapılmalı. Bu sayede keyfi uygulamalar son bulmalı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kredi kapatmak ceza olmamalı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN