Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya 3.sü oldular

Giriş Tarihi: 21.5.2013

Amerika'da gerçekleştirilen First Lego League şampiyonasında Çin, ABD, Hindistan, İngiltere ve İsviçre'yi geride bırakan Rota Koleji, ülkemizin adını dünyaya duyurdu

Rotamız eğitim sloganıyla İzmir'de 2011 yılında kurulan Rota Koleji, başarıdan başarıya koşuyor. Özgün öğretim ortamı, genişletilmiş eğitim ortamı, araştırmaya ve sorgulamaya dayanan, yenilikçi, yaratıcı öğretim yaklaşımlarıyla öğrencilerin düşünsel ve üretken güçlerini tam anlamıyla kullanan, hayat boyu öğrenmenin önemine inanan, motivasyonu yüksek bireyler olarak gelişimlerini sağlamayı hedef edinen Rota Koleji, dünya üçüncülüğünü Türkiye'ye getirdi. ABD'de bu yıl dokuzuncusu düzenlenen First Lego League (FLL) dünya şampiyonasında Türkiye'yi temsilen katılan İzmir Özel Rota Koleji Rotatech Takımı, dünya üçüncüsü oldu. Rotech Takımı Çin, ABD, Hindistan, İngiltere ve İsviçre gibi ülkeleri geride bırakarak tarihi bir başarıya imza attı.

30 BİN KİŞİ İZLEDİ

ABD'nin Missouri eyaletinin St. Louis kentinde 23-28 Nisan günlerinde 80 ülkenin katılımlıyla gerçekleştirilen First Lego League dünya şampiyonasında Türkiye'yi temsil eden tek Türk takımı olan İzmir Özel Rota Koleji Rotatech Takımı, 7 aylık bir çalışma sonucunda başarıya ulaştı. 8 kişilik takım tüm sunumlarını İngilizce yaptı. Katıldığı bu büyük organizasyonda, "Yaşlanan nüfusa genç çözümler" temasıyla hazırladığı, "Kumandam elimde hayatım kontrolümde" isimli projesi, başarılı takım çalışması ve robotlarıyla jürinin beğenisini topladı. Rota Koleji, mekanik konulardaki başarılarıyla dikkat çeken Almanya ve teknolojik ürünlerdeki başarılarıyla adından söz ettiren Japonya'nın ardından Mekanik Tasarım dalında dünya üçüncüsü oldu. Yaklaşık 30 bin kişinin izlediği organizasyon canlı yayınla tüm dünyada gösterime sunuldu. Nebil İzgi, Esin Kara, Erkan Özgüç ve Rota Koleji'nin Anadolu- Fen Lisesi Müdürü Serkan Gözder'in koçluğunu yaptığı takımda, Seçkin Erbudak, Ömer Furkan Esentürk, Erim Şaşal, Helin Vardar, Nilay Ünal, Peren Sürenliler, Sude Acı, Cenk Harmada ve Batuhan Kara yer aldı. İzmir Özel Rota Koleji Yönetim Kurulu Başkanı ve Rotatech Takım Koçu Nebil İzgi, öncelikle Ege'de ardından Türkiye'de şampiyon olan takımın, dünya klasmanında Türkiye'yi temsil etmeye hak kazandığını belirtti.

KAPIYI ÇALAN KİŞİ ANINDA TELEVİZYONDA GÖRÜLÜYOR
İzmir Özel Rota Koleji Yönetim Kurulu Başkanı ve Rotatech Takım Koçu Nebil İzgi, "Yaşlanan nüfusun vaktini en çok geçirdiği televizyon kumandalarında çok tuş bulunmasına karşın özel bir kumanda tasarladık. Üzerinde sadece açma, kapama, ses ve kanal ayarları bulunan kumanda aynı zamanda dış kapının otomatına bağlı bir sistemde çalışmakta. Kapı çaldığında TV programı kendiliğinden kapanıyor ve kapıyı çalan kişinin görüntüsü televizyon ekranına veriliyor. Zamanla buna ses sistemini de ekleyerek, gelen kişinin sesinin televizyondan duyulmasını sağladık. Ancak yarışma kapsamında bu projeyi drama ile sunmanız gerekmekteydi. Biz de kumandalarımızı, 'Kırmızı başlıklı kız' masalına uyarlayarak jüriye sunduk, dünya üçüncüsü olduk" dedi. İzgi, şöyle devam etti: "DEÜ öğretim üyelerine ve ardından Vestel Ar-Ge bölümü mühendislerine projemizi sunduk. Çok beğendiler."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya 3.sü oldular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN