Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TALAT KIRCAN: Talan Bir Ömrün Ortasında 25 yıl

Giriş Tarihi: 22.5.2013
Namık Kuyumcu. İzmirli iyi şair. O, "Bir Şakayım Dünyada" dedi ama, gerçek olan şu ki "çaktırmadan" 25. sanat yılını geride bırakmış. Çaktırmadan derken, şunu demelere getiriyorum: Onun şiiriyle ilk tanıştığımda adı "genç şairler" arasındaydı. Unutmamın mümkünü yok. 1998 yılıydı. Bir ulusal gazetemizin Ege ekinde tam sayfaya yakın "şiirleriniz" başlıklı bir köşeyi yönetiyordum. Ege'den, İzmir'den gelen şiire gönül vermiş, ancak "elle tutulur" denemelerini gönderen şair ya da şair heveslilerinin şiirlerini yayınlıyorduk. Sayfada bir de "mutlaka okunacak bir yapıt olsun diye" önemli, bir şairimizin şiirini "Bir ustadan" diye ayırdığım bölümde yayınlıyorduk. İlk sayfayı hazırlamanın sevinçli telaşı içindeyken, meslektaşım, dostum sevgili Nedim Bubik, "Sana, bir ustadan bölümü için bir şiir vereyim" dedi. Aldım. Okuduğumda gerçekten şaşırdım ve de utandım. Çünkü ben İzmir'de yaşıyor ve İzmir'de böylesine güzel bir şiirler yazan bir gencin şiiriyle tanışmamıştım. Şiiri soyadına yakışacak kadar, bir kuyumcu gibi işliyordu. Dizeleri okurken, hiç ummadığınız bir sürprizle irkiliyordunuz birden.

YILLAR BAHANE

Neyse, sonra açığı kapattık. Ünal Ersözlü ve Tuğrul Keskin ile oluşturdukları üçlü, bugünlerde orta yaşa yelken açtı, ancak her üçünün de şiiri hep taze, güncel, ama günlük olmadan yatağında akıp gitti, akıp gidiyor. İşte bu sevgili ve iyi şairin bugün saat 18.30'da Alsancak'taki İzmir Fransız Kültür Merkezi'nde 25. sanat yılının kutlanması etkinliği var. Başlığı da "Namık Kuyumcu Sanatta 25. Yıl Buluşması." Yeri için Alsancak'ı seçmesi anlamlı. Çünkü "Bir Başkadır Alsancak" adıyla deneme kitabı yazacak kadar tutkulu olduğu bir semt. Adı ve yılı önemli değil benim için. Adı şu olur, bu olur. Yılıysa bir bahane. Çünkü 25. yıl, 50. yıl gibilerin sanal bölünmeler olduğuna; dostların, gönlüne şiirin sevgisi ve huzuru düşenlerin buluşması için bir bahane olduğuna inanırım.

ŞÖLEN HAVASINDA
Kutlama programına gelirsek; dolu dolu. 25 yılın emeğine bir iyi şairin gönül hanemize düşürdüklerine yakışacak zenginlikte. Önce şairi tanıyacağız "otobiyografik film gösterisi"yle. Son kitabı "Aşk Bağışlamasın"ı "armağan" edecek sevgili şair daha sonra. İzmir Devlet Senfoni Orkestrası sanatçılarının bestelediği bir şiiri yorumlanacak. Şiir kitapları; Talan Bir Ömrün Ortasında, Belki Bir Şarkı, Bir Şakayım Dünyada, Aşk Bağışlamasın'da yer alan, sayısız ödüllere adını yazdıran; bazıları İngilizce'ye, bazıları Fransızca'ya çevrilen şiirlerinden örnekleri, İzmir Devlet Tiyatrosu'nun değerli Müdürü Hülya Savaş'ın sesinden dinleyeceğiz. Daha sonra şöyleşiler ve imza ile devam edecek. Bana sorarsanız, sunumunu değerli Ayçe Dikmen'in yapacağı etkinliği kaçırmayın derim. Kaçırırsanız, şair Namık Kuyumcu bağışlar, ama "Aşk Bağışlamaz..."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TALAT KIRCAN: Talan Bir Ömrün Ortasında 25 yıl
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN