Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Berberlikte haksız rekabet var'

Giriş Tarihi: 23.5.2013

İzmir Berberler Odası Başkanı Şükrü Bilgin, vergi dairelerinin her önüne gelene berber salonu açmak için şirket kurma izni vermesini eleştirdi

İzmir Berberler Odası Başkanı Şükrü Bilgin, berberlerin yaşadığı sorunları gazeteniz Egeli Sabah'a anlattı. Haksız rekabetin en çetin yaşandığı sektörlerden birinin başkanlığını yaptığını kaydeden Şükrü Bilgin, öncelikle vergi dairelerinin her önüne gelene berber salonu açmak için şirket kurma izni vermesini eleştirdi. Ustalık belgesi olana bu iznin verilmesi gerektiğini belirten Bilgin, İzmir kent merkezinde binlerce korsan berber olduğunu söyledi. Korsan berberleri engelleyebilmek için oda olarak yetki istediklerini anlatan Bilgin, "Yetkiyi bize versinler, harçlar onların olsun. Biz esnafımızı korumak istiyoruz" dedi.
Odanız hakkında bilgi verir misiniz?
Odamız 1947 yılında berberler kalfalar cemiyeti olarak faaliyete başladı. 1948 yılında İzmir Berberler Cemiyeti adını almış,1949 yılında 5370 sayılı dernekler kanunu ile dernek özelliğini kazandı. Daha sonra 1964 yılında Küçük Esnaf ve Sanatkarlar Derneği olarak ünvan değiştiren odamız,1991 yılından bu yana İzmir Berberler Odası olarak faaliyetini sürdürüyor. Bu hafta sonu Buca'da geleneksel hale gelen pikniğimizi gerçekleştireceğiz. Tüm berber esnafımızı bekliyoruz. Bu yıl üçüncü etkinliği yapıyoruz. Pikniğimize bu yıl 2 bin 500 kişinin katılmasını bekliyoruz. Hediyeler vereceğiz. LCD televizyonlar, makas gibi çeşitli el aletleri, kozmetik ürünler armağan edeceğiz üyelerimize. Asıl olan ise birlikte olmak. Sizin aracılığınızla bütün arkadaşlarımızı pikniğimize davet ediyorum. Ben ve arkadaşlarım 2010 seçimlerinde göreve geldikten sonra üye sayımız 1940'tan 2 bin 800'lere geldi. İzmir için üye sayısı yeterli değil. Bu şekilde kalmasının nedeni karma odalarda da esnaf arkadaşlarımızın olması. Kayıtlı olarak 6 bin civarında berber var. Bizim odamızda 12 bin civarında bizzat çalışan kişi var. Merkezde 6 bin esnafımız var. Korsan berberler konusu çok önemli. Yüzde 40'ı kadar da korsan var.

ADRES GÖSTEREN AÇIYOR
Nasıl oluyor, anlatır mısınız?
Evet. Berberlerimiz belgeyle iştigal ediyorlar. İstenen belgeler kalfalık ve ustalık belgesidir. Çırak kayıtlarında usta eğitici belgesi isteniyor. Biz belge ile iştigal eden bir meslek olmamıza rağmen biz bu yetkiyi kullanamıyoruz. Bugün yoldan geçen birisi vergi dairesine gidip bir adres gösterip, berber salonu açabilecek durumda. Belgenin sadece okulda ve belediyede geçerli olması bizi üzüyor. Halbuki yoldan geçen herkesin salon açamaması lazım. Şu anda vergi dairesine gittikten sonra işyeri açılışınızı veriyorlar. Belediye ekipleri denetlediğinde oda kaydı ve berberlik ustalık belgesi isteniyor. O zaman farkına varıyorlar belge gerektiğini. Sonrasında da sorunlar başlıyor.
Peki bu sorun nasıl çözülebilir?
Herkese söylüyoruz. Madem bunun okulu varsa belgesiz işyeri açılamasın. Tüm dünyada berberlik geçerli ve saygın bir meslektir. Bu işin başı vergi dairelerinde bitiyor. Vergi dairesinin bu konuda dikkatli davranması gerekiyor. Kişinin ustalık belgesi varsa sorun yok. İşyeri açsın ancak belgesi yoksa, vergi dairelerine işyeri açımına müsaade etmesin. Odamıza yeni kayıt olan berberlerimizin yüzde 60'nın belgesi yok. Sorunumuz maliyeden başlıyor. Bu noktada odaya yetki verilmesi gerekiyor. Yetki odanın olsun, harçlar onların olsun.

FAZLA İŞYERİ AÇILMAMALI

Bu haksız rekabete neden oluyor mu?
Tabii ki haksız rekabet oluyor. İşyerlerinde çalışan kalfalarımız personelimiz birkaç müşteri kazandıktan sonra hemen dükkan açmaya çalışıyor. Bir de nasıl olsa vergi dairesi belge istemiyor diyor. Zorlanmadan dükkan açabiliyor. Mevcut işyerinden de müşteri alarak, fiyatı da ucuzlatarak haksız rekabet ortaya çıkıyor. Oda olarak biz fazla işyeri açılmasının taraftarı değiliz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Berberlikte haksız rekabet var'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN