Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özde çevrecilik

Daha önce kimyasal ilaçlarla yapılan larva ve karasinek mücadelesinde en fazla yüzde 10 başarı sağlayan Denizli Belediyesi, doğal yöntemlerle başarı oranını yüzde 95'e yükseltti

Giriş Tarihi: 25.5.2013
2011 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin başkanlığını yaptığı Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği tarafından en sağlıklı kent seçilen Denizli'nin Belediye Başkanlığı, haşere ile mücadelede önemli bir adım attı. Daha önce kimyasal ilaçlarla yapılan larva ve karasinek mücadelesinde en fazla yüzde 10 başarı sağlayan belediye, doğal yöntemlerle bu oranı yüzde 95'e taşıdı. Kent sınırları içindeki 18 bin 654 üreme alanını mercek altına alan Denizli Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü, doğal dengeyi korumak, su ve toprağın kirlenmesini önlemek, kimyasal ilaçların insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak amacıyla haşere ile mücadelede kimyasal yöntemleri bir kenara bırakıp doğal yöntemler kullanmaya başladı. Denizli Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Özcan Karet; "Sözde değil özde çevreci belediyeyiz"dedi.

EN SAĞLIKLI BELEDİYE

Düzenlemeleri ile kent genelinde kişi başına düşen yeşil alan miktarını 12 metrekareye çıkararak Avrupa standartlarının üzerine taşıyan Denizli Belediyesi yaz aylarının en büyük büyük problemlerden birisi olarak görülen haşere ve sinekle mücadelede de büyük başarıya imza attı. 2011 yılında Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği tarafından en sağlıklı kent seçilen 2012 yılında da en temiz ve çevreci belediye ödülüne layık görülen Denizli Belediyesi haşere ile mücadelede kimyasal ilaç kullanımını asgariye çekti. Geçen yıla oranla bu yıl haşere ile mücadelede kullanılan kimyasal ilaç miktarını 3 ton azaltan Sağlık İşleri Müdürlüğü daha önce kimyasal ilaçla mücadelede yüzde 10'lar seviyesinde olan başarı ortalamasını doğal yöntemler kullanarak yüzde 95'lere çıkardı. Kent genelinde sivrisinek ve karasinek konusunda vatandaştan gelen şikayetler büyük ölçüde azalırken memnuniyet oranı yüzde 100'ler seviyesine yaklaştı. Haşere ile mücadelede eğitime büyük önem veren belediye, hazırladığı broşürlerle vatandaşın haşere ile mücadelede bilinçlendirdi. Kent merkezinde faaliyet gösteren 1600 büyük besihane ile de irtibata geçen Sağlık İşleri Müdürlüğüğü bu alandarda toplama noktaları oluşturdu. Buralara kamyonlarla toprak taşıyan belediye besi sahiplerinin getirdikleri hayvan dışkılarını toprakla örttü. Yöntem sivrisinek ve karasinek deposu olan bu tür ortamların da ortadan kalkmasını sağladı.

Tablo çok ciddiydi"
Denizli Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Doktor Özcan Karet, mücavir alan içinde 18 bin üreme noktası olduğuna dikkat çekerek, "Önce kapsamlı bir araştırma yaparak bu odak noktalarını tek tek belirledik. Böylece kent genelinde karasinek, haşere ve sivrisineğin fotoğrafını ortaya çıkardık. Duruma göre 10-12 gün arayla bu bölgelerde mücadele başlattık. Denizli'de 1600 civarında besihane var. Bu besihanelerde sadece 22 bin büyük baş hayvan yetiştiriliyor ve her biri 8 ile 40 kilo arasında gübre oluşturuyor. 1 kilo gübre de 15 bin karasinek üretebiliyor. Kara sineklerin de 8 kilometre yol aldığını düşünürsek ortaya ciddi bir tablo çıkıyor" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özde çevrecilik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN