Ormanlarımız yanmayacak

Vodafone'un Bakioğlu Ormanı'nda uyguladığı erken yangın uyarı sistemi tanıtım toplantısına katılan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "Bu Türkiye'de bir ilk" dedi

Giriş Tarihi: 27.5.2013
Yeşile Saygılı Kırmızı vizyonu doğrultusunda, teknolojiyi çevreci çözümlere dönüştürmeye odaklanan Vodafone, Türkiye'de bir ilke imza attı. Mobil teknolojilerin yardımıyla orman yangınlarının önüne geçmeyi hedefleyen Vodafone, "Ormanlarımız Yanmasın" erken uyarı telemetri sistemini geliştirdi. İlk olarak Ege Orman Vakfı'ndaki Bakioğlu Ormanı'nın da uygulanan sistem, sensörler ile kurulan ağ sayesinde saniyeler içinde erken yangın uyarısı yapıyor. Sistem sayesinde, gözetim altına alınan orman alanına yerleştirilen sensörler, yangını ilk saniyelerinde algılıyor ve sensörlere yerleştirilen sim kartlar üzerinden ilgili birimlere bilgi iletiyor; böylece yangına müdahalede hız kazanılıyor. Vodafone, Sistemi tüm ülkeye yaygınlaştırarak orman yangınlarının önüne geçmeyi ve Türkiye'nin ciğerlerini korumayı hedefliyor.

UYGULAMA YAYILSIN

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, "Bilişimin nelere muktedir olduğunu görüyoruz. Ormanlarımız yanmayacak" dedi. Yıldırım şunları söyledi: "Bilişimin nelere muktedir olduğunu, neleri başardığını bu proje ile bir kez daha görüyoruz. Son yıllarda orman varlığımız artıyor, Türkiye gittikçe daha da yeşilleniyor. Orman yangınları ile son derece etkin bir mücadelemiz var. Ancak önemli olan yangın olmadan tehlikeyi görebilmek. İşte bugün burada tanıtılan sistem bize bu çözümü getiriyor. Çanakkale, Yenice ve Bodrum'daki yangınlarda 12 hektar alan zarar gördü. Belki böyle bir erken uyarı sistemi olsaydı, bu zarar olmayacaktı veya çok düşük olacaktı. Bilişim sayesinde, bu sistem kapsamında sunulan hizmet çeşitliliğini artırmak da mümkün. Vodafone Türkiye ve Türkiye Vodafone Vakfı, Ege Orman Vakfı işbirliği ile Türkiye'de bir ilke imza atarak bu konuda örnek bir sosyal sorumluluk projesini devreye soktu. Ümit ederim bu uygulamalar memleketimizin başka köşelerine de yayılır." Ege Orman Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cem Bakioğlu da, şunları söyledi: "Yangına ne kadar erken müdahale ederseniz o derece kısa sürede söndürebilirsiniz. Dolayısıyla telemetri orman yangınları erken uyarı sistemi de orman varlığımızın korunması açısında büyük önem arz etmektedir. Adnan Menderes Havaalanı'ndaki Bakioğlu Ormanı kurulduğundan bu yana 5 kez yangın tehlikesi geçirmiş ve havalimanı yetkililerince hemen müdahale edilerek söndürülmüştür, bu yangınlarda yanan 5 bin ağacın yerine yenileri Ege Orman Vakfı tarafından dikilmiştir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ormanlarımız yanmayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN