Birbirlerine hep destek çıktılar, ezber bozdular

Giriş Tarihi: 2.6.2013
İşadamı Yalçın Sevimli ile Ertan Çevik'in yolları, Sevimli'nin verdiği 3 bin kişilik iftar yemeğinde kesişti. Çevik, Sevimli'nin iftar yemeğine kendisini de davet etmesinden, dinlerin kardeşliğinden yana olmasından etkilendi. Sevimli ile Çevik yıllar içinde ezber bozdu, Çevik camiye, Sevimli kiliseye yardım etti. Arkadaşlıkları kısa süreli olsa da sağlam temellere dayanan, birbirine kardeş gibi destek veren ikili, hem cami cemaatine hem kilise topluluğuna örnek oldu.
Ortodoks Kilisesi Pastör'ünü camiye yardıma nasıl ikna ettiniz?
İkna etmeme gerek kalmadı. Işılay Saygın'ın yaptırdığı Osman Nuri Saygın Cami'sine götürdüm, gezdirdim. Caminin ayakkabılığını yaptırıyordum. "Gönlünden koparsa yardım edebilirsin burası da Allah'ın evi" dedim. "Neden olmasın" dedi, Allah razı olsun camiye katkı sağladı. Işılay Saygın da aradı, teşekkür etti. "Hıristiyan bir din adamının camiye yardım etmesi mutlu etti beni" dedi. Biz de bu kiliseye yardım ederiz sorun yok. Burası da Allah'ın evi, orası da. Dar görüşlü insanlar at gözlüğü takmış, öyle bakıyorlar etraflarına. Biraz geniş bakmalı.
Dini bayramlarda bir araya geliyor musunuz?
Biz onların Paskalya bayramını, onlar bizim dini bayramlarımızı kutluyor. Sıkıntı olmuyor. Karşılıklı saygıyla götürüyoruz. Sorun yok.
Çocuklarınız Hıristiyan olmak isterse?
Herkes özgür. Ne isterlerse yapsınlar. Kendi seçimleri derim.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Birbirlerine hep destek çıktılar, ezber bozdular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN