Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gıda terörü önlenecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi, içindeki zararlı katkı maddeleri ile vatandaşın sağlığını tehdit eden gıdaları tespit etmek ve gerekli cezai işlemleri başlatmak amacıyla en kapsamlı gıda laboratuvarını kuruyor

Giriş Tarihi: 2.6.2013
İzmir Büyükşehir Belediyesi, halk sağlığını tehdit eden gıdaları satanlarla mücadeleye başlıyor. İçindeki katkı maddeleri ile vatandaşın sağlığına zararlı olan gıdaları tespit etmek ve gerekli cezai işlemleri başlatmak amacıyla en kapsamlı gıda laboratuarını kurmak için harekete geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi, laboratuvarın kurulacağı binanın tadilat projeleri için ihaleye çıktı. Eşrefpaşa Hastanesi'nin arka kısmında yer alan ve geçmişte diabet merkezi olarak kullanılan 3 katlı bina 2014 yılından itibaren Gıda Laboratuvarı olarak hizmet verecek. Laboratuvarda, gıda maddelerine ilişkin her türlü analiz yapılabilecek. Tam donanımlı olacak olan laboratuar mevcut belediyeler içinde Türkiye'nin en modern laboratuarı olarak hizmet verecek. Laboratuvarın devreye girmesi ile birlikte para kazanma uğruna halk sağlığını hiçe sayan gıda satıcıları ile daha yoğun mücadele başlatılacak. Yetkili kurumların yaptığı kontroller sonucu piyasada gıda terörü estirenlerin sattıkları ürünlerden alınan örnekleri gıda laboratuvarında çeşitli testlerden geçirilecek. Bu testler sonucunda standartlara uygun olmayan, halk sağlığını tehdit eden gıda maddesi satanlar hakkında yetkili kurumlar tarafından yasal işlem başlatılacak. Söz konusu satış yerleri ağır para cezaları ile karşı karşıya kalabilecek. Böylece bu tür yerler gelişi güzel malzeme kullanıp daha fazla para kazanma hırsı ile vatandaşın sağlığı ile oynayan işletmeler bu tür maddeleri satmadan önce bir kez daha düşünmek zorunda kalacak.

SİSTEM NASIL ÇALIŞACAK?

Yasaya göre gıda denetimi yapmakla yükümlü olan kurumların aldığı numuneler İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulacak olan laboratuvara getirilecek. Burada çeşitli analizlerden geçirilecek olan gıdalar insan sağlığı açısından standartlara uyup uymadığı kontrol edilecek. Yapılan analizler sonucunda içinde sakıncalı maddeler barındıran ya da bozulmuş gıda maddeleri hakkında hazırlanan rapor denetimi yapan kuruma iletilecek. Denetim yapan kurum da ilgili işletme hakkında yasal işlem başlatacak. Laboratuvar aynı zamanda sebze ve meyvelerde de denetim yapacak. Buca Kaynaklar'daki Sebze Hali'ne gelen sebze ve meyvalardan alınacak numuneler laboratuvarda incelenecek. İçeriğinde kimyasal madde ya da ilaç atığı bulunanlar gıda maddeleri belirlenerek satışı engellenecek. Laboratuvar vatandaş tarafından yapılan bireysel başvurulara da yardımcı olacak. Vatandaş şüphelendiği gıdayı analiz için laboratuara getirip tahlil ettirebilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gıda terörü önlenecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN