Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"İnanca saygı şart"

Görev yaptığı Buca'da kilise bahçesinde iftar vermek, lojmanını namaz kılanlara açmak gibi bazı çevrelerce eleştirilen uygulamalara imza attı Çevik, bugünlerde daha hoşgörülü ortam olduğunu belirtip korumalarını uzaklaştırdı ama ailesi adına korkusu devam ediyor

Giriş Tarihi: 2.6.2013
Sizce Hıristiyan olmanıza neden tepki gösterdiler? Tarih kitaplarında Hıristiyanlık, misyonerlik propagandasına indirgenmiş. "Hıristiyanlık eşittir misyonerlik demektir. Misyonerlik eşittir Hıristiyanlık propagandası yapmaktır." Bunlar tehlikeli şeylerdir. Buna indirgenmiş. Yanlış olan bu. Yapılması gereken gerçekleri yansıtmak. Hıristiyan'ı düşman olarak göstermek değil. Zamanında savaşmış insanlar var ama günümüzde Müslüman'ı düşman olarak göstermek ne kadar yanlışsa, Hıristiyan'ı da düşman olarak göstermek yanlış. Atalarımız Osmanlı döneminde nasıl insanların inançlarına saygı göstermişse, bugün de o yapılmalı. Alevi, Hıristiyan, Yahudi'ye eşit yaklaşılmalı. Osmanlı, gücünü eşit yaklaşımdan almış bütün dinlerdekine. Devletin bütün inançlara eşit mesafede olması bence çok önemli.
Çocuklarınız hangi dini seçti? Onlar da Hıristiyanlığı seçti. Eşim zaten Hıristiyan'dı. Almanya'da evlenip geldik.
Çocuklar "Biz Müslüman olacağız" dese? Olabilir. Herkesin kendi tercihi.
Kardeşleriniz sizden etkilendi mi? Onlar Müslüman mı? Onlar Müslüman. Benden küçükler. Ben Hıristiyan olunca, ailem daha çok dikkat etti benden sonra. Ama inancımızdan başka hiçbir farkımız yok. Sadece ben farklı inanıyorum, onlar farklı inanıyorlar. Sonuçta hepimiz aynı ailede büyüdük.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"İnanca saygı şart"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN