Türkiye'nin en iyi haber sitesi

300 gözaltı

İstanbul'da Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan olaylar İzmir'de de protestolara neden oldu. Sabah saatlerine kadar süren eylemlerde çok sayıda işyeri zarar gördü, 300'e yakın kişi gözaltına alındı

Giriş Tarihi: 3.6.2013
İstanbul'da Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan olaylar, birçok ildeki gibi, İzmir'de de protestolara neden oldu. Önceki gün Gündoğdu Meydanı'nda bir araya gelen gruplar, Taksim'deki olaylara tepki gösterdi. Olayların ardından bilanço da yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Kentte sabaha kadar süren olaylarda yaklaşık 200 kişi gözaltına alındı, bir banka şubesi ateşe verildi. İzmir Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre gösterilerde, iki günde gözaltına alınanların sayısı 300'e yaklaştı. Bunlardan 60'a yakınının kadın olduğu öğrenildi. Bu arada göstericiler Alsancak ve Basmane'de banka, üniversite, dershane ve restoran zincirleri binalarının yanı sıra otobüs duraklarına hasar verdi. Zarar gören işyerlerinde çalışma başlatıldı. Belediye ekipleri yollarda sökülen trafik levhalarını, kaldırım taşlarını, yakılan çöp bidonlarını ve kırılan camları temizledi.

YENİ ASIR GAZETESİ'NE SALDIRI
İzmir'deki protestoların ikinci gününde Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde bir araya gelen sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler ve taraftar gruplarının üyeleri ile vatandaşlar, sloganlar atarak Gündoğdu Meydanı'na yürüdü. Talatpaşa Bulvarı ile 2. Kordon'da trafik kilitlendi. Bazı protestocular, bir kafe zincirinin şubesine çakmak, bira şişesi ve taş atarak zarar verdi. Grup üyeleri, polis ekiplerinin Taksim'den çekildiği haberlerini sevinçle karşıladı. Polis, İzmir Valiliği ile Basmane'deki AK Parti Konak İlçe Başkanlığı önünde güvenlik önlemleri alırken, gruplar Basmane'ye doğru yürüyüşe geçti. Kültürpark çevresinde polisle çatışan ve belediye otobüsleriyle işyerlerine zarar veren gruba, tazyikli su ve gaz bombası ile müdahale edildi. Basmane'den Konak yönüne doğru kaçan bir grup, Gazi Bulvarı üzerindeki bir banka şubesini camlarını kırarak ateşe verdi. İtfaiye ekiplerinin göstericiler dağıldıktan sonra müdahale edebildiği yangın sonucu, banka şubesi kullanılamaz hale geldi. Gruptakiler, Yeni Asır Gazetesi'nin binasına da saldırıda bulundu. Atılan taş ve şişelerden binanın camları kırılırdı, maddi hasar oluştu. Bazı polislerin de yaralandığı olaylar nedeniyle çok sayıda gösterici gözaltına alındı. Basmane'de yaşanan olayların ardından dağılan göstericileri polis, Konak Meydanı'na kadar takip etti. Göstericiler, Konak Pier önünde çöp konteynerlerini yakarak yolu trafiğe kapattı. Alsancak'a yürüyen bir grup gösterici de Kıbrıs Şehitleri Caddesi girişinde toplandı. Çevreye zarar veren grup, Talatpaşa Bulvarı ile Ali Çetinkaya Bulvarı'nda ateş yaktı ve yerden söktükleri parke taşları ile şişeleri polise attı. Balkonlara çıkan bazı vatandaşlar, tencere ve tavalara vurarak göstericilere destek verdi.

KENTE YAYILDI

Polis ekipleri, göstericilere tazyikli su ve biber gazı sıkarak müdahale etti, göstericiler ara sokaklara kaçarak dağıldı. Bu arada Alsancak Kıbrıs Şehitleri, Gündoğdu, Basmane ve Konak'ta yoğunlaşan protesto gösterileri kent geneline de yayıldı. Karşıyaka, Hatay, Bornova, Buca, Narlıdere'de de ellerine Türk Bayrakları alan vatandaşların sokaklara döküldükleri gözlendi. Bazı vatandaşların da tencere ve tavaları birbirine vurarak yaşananları protesto etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
300 gözaltı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN