Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Egeli'yiz bilinci tüm zihinlere yerleşmeli

Türkiye Gazbeton Üreticileri Birliği Başkanı Levent Akgerman, "İzmir'in, gelişmek için yeterli arazisi yok. Güçbirliği yaparak bölgenin kalkınmasını sağlayabiliriz" dedi

Giriş Tarihi: 4.6.2013
Türkiye Gazbeton Üreticileri Birliği'nin İzmirli başkanı Levent Akgerman, İzmirliler'in İspanya'nın Katalan bölgesi gibi düşünerek, sadece İzmir'i değil tüm Ege'yi kapsayacak bir şekilde konulara yaklaşması gerektiğini söyledi. Akgerman, "Yani bir tür Katalan anlayışı olması lazım. Barcelona sadece Katalan değil. Bir bölgeyi temsil ediyor. Bizde, "Egeliyiz" demeliyiz" dedi. Akgerma, İzmir'in çevresinde ekolojik kasabalar kurulmasının kentin değerini ve insanların mutluluğunu arttıracağını belirtti.

* Gazbeton sektörü ile ilgili bilgi verebilir misiniz?
- 2 bin çalışanımız var. Bir milyar liraya yakın kurulu yatırım var. Çimento ve seramik dışında hiçbir toprak sanayi bu kadar kurulu yatırıma para harcamıyor. Tamamen kayıt içinde çalışan bir sistem var. Şuanda birlik olarak 9 fabrika üyemiz. Bunlarda 4 tane tüzel kişilik var. 2 gözlemci üyemiz var. Karhamanmaraş'ta bir fabrika kuruldu. Bir de Mardin'de. Mardin'de eski bir fabrika, kooperatif mantığıyla çalışıyorlar. Bir grup işadamı kurmuştu. Kahramanmaraş yeni açıldı. Gözlemci üye açısından hem onlar hazır değil onlarda belli fonları gözden çıkarmak istemiyorlar. AKG Gazbeton olarak bizde, Ankara, Kırıkkale, İzmir ve Çorlu'da üretim tesislerimiz var. Çorlu'daki yeni tesisimizde 6 aydır tam randımanlı üretim gerçekleştiriyoruz.

RAKİP ALMANYA

* Gazbeton ilk olarak nerede üretildi?
- İsveçin Yxhult kasabada Johan Eriksson tarafından bulundu. 1920-1930'lu yıllarda üretime geçildi. Türkiye'de tamamen yerli olarak 1990'da ilk giren AKG Gazbeton olarak biziz. Kentsel dönüşüm ister çok katlı, ister az katlı olsun, can ve mal güvenliği çok önemli. Gazbeton bir sistem. Sırf duvar malzemesi değil. döşeme panelleri var. Çatı panelleri var. Asmoleni var. Lentosu var. Yalıtım plakları var. Betonarme yüzeyleri yalıtma açısından bunlar önemli. Yani bir yığma yapıyı A'dan Z'ye gazbetonla yapabiliyorsunuz. Deprem güvenliği için doğru bir malzeme olduğuna yönelik bir proje çıktı ortaya. Aklımıza yatarsa bütçe ayıracağız. Dünya'da Almanlar bir numara. Almanların ensesindeyiz. 4 milyon metreküpe gidiyoruz. 2. sıradayız. Polonya'yı geçtik.

* Gelecekte nasıl bir İzmir hayal ediyorsunuz?
- Manisa, Aydın tüm Ege'yi bir havza gibi düşünüyorum. New York ve İstanbul da öyle mesela. Gebze'de fabrikası olan İstanbul interlandın oyuncusu olarak ortaya çıkıyor. Bizim liderlik kabiliyetlerimizi geliştirmemiz gerekiyor. Aydın'da da kendi başlarına, başı buyruk olma isteği var. Bizler nasıl yapabiliriz bunu, biraz daha fazla iletişimle ilişkilerimizi kuvvetlendirebiliriz. Biraz daha farklı modelleri inceleyerek, güçbirliği yaparak, kaynakları bir havuzda toplayarak... Bu olduğu zaman zaten Aydın görecek ki, İzmir bu havuza daha fazla katkı koyuyor. O zaman ben şapka çıkarırım diyecek. Organizasyonların Aydın'da gerçekleştiğini görecek. O zaman tamam diyecek. Kent milliyetçiliği yerine bir interland gerçeği, bölge milliyetçiliği olması lazım. Yani bir tür Katalan anlayışı olması lazım. Barcelona sadece Katalan değil. Bir bölgeyi temsil ediyor. Bizde, "Egeliyiz" demeliyiz. Çünkü İzmir tek başına kısıtlı, zaten arazi geliştiremiyorsunuz. Dolayısıyla Manisa'da fabrikada kuran kişiyi desteklememiz lazım. Teşvik yasasını ben yadırgamadım. Tam tersine doğru bir şey yapıldı. Neden İzmir'e sanayi gelsin, İzmir'in arazisi yok ki, sanayi gelişsin. İzmir'in ilçelerine de yatırım yapılması lazım tamam. Odak noktası İzmir merkez olmamalı. Bunu insanların kafasından silip, bölgeye aktarmak lazım. Yaşanabilir ve sürdürülebilir bir kent veya kentler olmalı. Bu da kentsel dönüşüme giriyor. Kentsel dönüşüm aslında kültürel değişime neden olacak. Yaşam kalitesi kavramı ortaya çıkıyor. Ekolojik kasabalar hayal diyorum. Kentin çevresinde uydu şeklinde olacaklar. Model şehire eş koşabilecek semtler hayal ediyorum. Şuanda bu Çin'de yapılıyor.

EXPO'YA HAZIRLIK ZAYIF

* İzmir'in EXPO 2020 adaylığı için neler söylemek istersiniz?
- EXPO'dan umutlu değil. Tayland'ın Dubai lehine çekilmesi önemli bir adımdı. Dubai, bu adaylık için çok büyük paralar harcıyor. Burada delegelere lobicilik faaliyetleri çok önemli. Bizde çok iyi hazırlık yapmıyoruz. Biz daha afedersiniz Kahramanlar'daki Ege Mahallesi'ni dönüştürmek konusunda henüz bir araya gelip bir adım atmazken, İnciraltı sürekli mahkemelerden dönen planlarıyla gündeme gelirken... Bilinçlide değiliz.

'KOMPLEKSLİ İNSANLARIZ'
* Sizce İzmir'deki eksiklik ne?
- İzmir'deki eksiklik bir kere eşgüdüm. Eşgüdüm yok. Nereden belli kentsel dönüşümden belli. Ege-Koop bir taraftan çekiyor, belediye başka taraftan çekiyor. İlçe belediyeler başka taraftan çekiyor. Ama siyaset arenasında boş göstermek ütopik isteklere kala alınmıyor. Bizde hep yerel kabilenin menfaatini gözeten bir anlayış var. Bölgenin, ülkenin çıkarları arka planda kalmamalı. Mesela İtalya'da falan evin dış görünüşü bozulduğunda ceza kesiliyor. Kullanılacak boyalara kadar her şey net. Bakımsız bina olamaz deniliyor. İnsanın kendinse saygısı gerekiyor. Gidin Tilkilik tarafına bir düzenleme yapıldı. İnsanlar böyle saksısını koyuyor sokağını güzelleştiriyor. Demek ki bu bu bizim insanımızda var. Öncülük etmek gerekiyor. Siyaset her yerde aynı. ABD'de Boston'da şehrin yer altına alınması 25 yıl sürdü. Ama sonunda bitti. Eskişehir'deki insanlar kendini saygın hissediyor, İzmir'dekiler ise... Eskişehir'de bir müze açıldı. Başbakan Tayyip Erdoğan'ı da koymuş oraya. Bu kompleksizliktir. Biz kompleksli insanlarız. A'dan Z'ye kompleks var. Dincisinde de kompleks var. Alkol konusunda da öyle. Dubai'ye niye çevirelim ki ülkeyi... Dubai diye bir yer zaten yoktu. Çöldü orası. Burada ise bir kültür vardı. Eski medeniyetlerin beşiğiyiz. Üzüm binlerce yıldır vardı. Yereli sahiplenmeliyiz. Yereli sahiplenmeyeceksek biz niye buraları işgal ettik.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Egeli'yiz bilinci tüm zihinlere yerleşmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN