Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tahriklere gelmeyiz

Giriş Tarihi: 4.6.2013

AK Parti Karşıyaka İlçe Başkanlığı'nın yakılmasına tepki gösteren İl Başkanı Ömer Cihat Akay, "Sükunetimizi koruyacağız. Tahriklere gelmeyeceğiz. Bu provokasyonu ve şiddeti kınıyoruz" dedi

İzmir'de AK Parti Karşıyaka İlçe Başkanlığı'nın eylemciler tarafından taşlandıktan sonra molotofkokteyli atılarak yakılması AK Parti cephesinde şok etkisi yarattı. Önceki gece olayı duyup ilçe başkanlığı önüne giden bazı partililer, "Eğer içeride birileri olsaydı yanardı. İkinci Madımak'ı yaşadık" yorumunda bulundu. AK Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay ise, "Sükunetimizi koruyacağız. Tahriklere gelmeyeceğiz. Bu provokasyonu ve şiddeti kınıyoruz" dedi.

SALDIRIYI KINIYORUZ
İstanbul Taksim'de başlayıp İzmir'e sıçrayan Gezi Parkı olayları tüm hızıyla devam ediyor. Önceki gün gece yarısı bir grup eylemci AK Parti Karşıyaka İlçe Başkanlığı'nın bulunduğu işhanını ilk önce taşlayıp daha sonra molotofkokteyli atarak yakmıştı. AK Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay, AK Parti Karşıyaka İlçe Başkanı Kerem Ali Sürekli ile birlikte partisinin Karşıyaka İlçe Başkanlığı'nda bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya AK Parti İzmir Milletvekilleri Ali Aşlık, Aydın Şengül, Hamza Dağ, Nesrin Ulema, Rıfat Sait, İlknur Denizli, ilçe başkanları ve partililer katıldı. Akay, farklı kültürlerin, yaşam tarzlarının, inançların, binlerce yıldır bir arada barış içinde yaşadığı İzmir'in ruhuna ve iklimine yakışmayan bir olayla karşı karşıya kaldıklarını belirterek şöyle dedi: "İlçe binamız kundaklandı. İzmir'in vicdanı kanadı. AK Parti'nin ilçe binasını kundaklanmak, milleti ve milletin değerlerini kundaklamaktır. Bu provokasyonu ve şiddeti kınıyoruz. Kitleleri belli duyarlılıklar üzerinden seferber eden, ortamı geren, toplumun sinir uçlarına baskı yaparak bir kargaşa ortamı yaratmayı amaçlayan provokatörleri de ayrıca kınıyoruz. Üzücü olayı bir genelleme yaparak İzmirliler'e ve Karşıyakalılar'a asla mal etmeyiz. İzmirliler böyle bir tezgahın içerisinde olmaz. Bu bir provokasyondur. AK Parti'nin taşıdığı değerlere, hem İzmir'in sahip olduğu huzur iklimine, hem de Karşıyaka'nın ruhuna planlanmış bir darbedir" dedi.

İŞ DÜNYASI NE DEDİ?

'Gösterilerin nedeni kaygıların birikimi'
Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Akgerman, "İstanbul'da Taksim Gezi Parkı'nın yerine Topçu Kışlası'nı yeniden inşa ederek sayıca doygunluk noktasını aşmış AVM'lere bir yenisini ekleme girişimine karşı gerçekleştirilen gösteriler, aslında yaşam biçimimize, demokratik değerlere, temel hak ve özgürlüklere yönelik artan müdahalelerin yarattığı kaygı ve tepki birikiminin açığa çıkmasıdır" dedi. Akgerman, "Kuvvetler ayrılığı ilkesini icraatlara engel görmekle başlayan, yargıda siyasallaşma belirtileri ile hız kazanan, son olarak da kanun yapmada katılımcılığın bir yana bırakılmasıyla devam eden süreç, ülkemizin siyasi geleceğine ve rejime yönelik endişeleri artırmıştır"diye konuştu.

'Taksim'de yaşanan herkese ders olmalı'
Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan,İstanbul Taksim'de yaşanan olayların son derece üzüntü verici olduğunu belirterek, " Gezi Parkı'nda ağaçların kesilmemesi yönündeki tepki son derece demokratik bir tepkidir. Yeşili, doğayı korumak amaçlı bu tepkiye maalesef güvenlik güçleri insafsızca müdahale etmiştir. Yaşananlardan başta siyasal iktidar olmak üzere herkes ders çıkarmalıdır. Toplumu gererek, kutuplaştırarak sorunlar çözülemez. Sağduyuya her zamankinden daha fazla ihtiyaç var" dedi. İdeolojisi her ne olursa olsun hiçbir iktidarın halka karşı duramayacağını belirten Genel Başkan Aslan, İstanbul'da yaşanan olayların tüm kesimler gibi kendisini de derinden üzdüğünü vurguladı.

'Halkın verdiği mesaj iyi değerlendirilmeli'
EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya, Taksim Gezi Parkı'nın yıkılmasını barışcıl gösterilerle protesto eden halka polisin kontrolsuz ve orantısız birbiçimde güç kullanarak müdahalesini kınadıklarını belirterek "hoşgörü ve demokrasi çerçevesinde yaklaşarak kolayca yönetilebilecek bu süreç ne yazık ki polisin ve İçişleri Bakanı'nın olaylara toplum psikolojisini, strateji ve taktik anlayış gözetmeden yaklaşması nedeniyle tüm ülkeye yayılan kitlesel bir eylem dalgasına dönüşmüştür" dedi. Hükümetin bu krizi doğru yönetemediğini belirten Kaya, "Demokratik yollardan seçilen hükümetimizin her düşünceden vatandaşının düşünce ve yasam tarzına saygı duymasını ve hassasiyetle yaklaşmasını bekliyoruz"diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tahriklere gelmeyiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN